25 het ontstaan van drukkingen of bij gedrukte paarden voor een verergeren der wonden. Op de hoofdbivakplaatsen, waar een meer blijvende toestand werd geschapen, konden de gedrukte paarden in behandeling genomen worden door den paardenarts in daarvoor ingerichte stallen. Als een der oorzaken voor de minder gunstige resul taten met de geneeskundige behandeling verkregen, moet ook aangemerkt worden de slechte voedingstoestand, waarin de trein- paarden verkeerd hebben als gevolg van onvoldoende voeding gedurende de verschillende marschen en in de bivaks. Op rnarsch werd als regel geen gaba voor de paarden meegenomen en wa ren zij derhalve aangewezen op hetgeen door het treinpersoneel plaatselijk gesneden kon worden, zijnde in de gunstigste om standigheden padi doch veelal slechts gras of alang-alang. In de hoofdbivakplaatsen werden de paarden gevoed met gaba en met door het treinpersoneel gesneden gi as, behalve te Makasser, waar de paarden met hooi gevoed werden, totdat daar ter plaatse door den leverancier gras geleverd kon worden. De hooivoeding had eene ongunstige uitwerking, daar de paar den het hooi voor het grootste gedeelte lieten liggen en bovendien ook veel van de hun verstrekte gaba niet aten. Nadat met grasvoeding te Makasser begonnen was, trad al spoedig een betere voedingstoestand der paarden in; zij werden gevulder en ook de algemeene eetlust verbeterde. En als gevolg hiervan werd het aantal drukkingen geringer en had de genezing der gedrukte paarden vlugger plaats. 4de. de kleine gebreken, het draagtuig aanklevende. Hoewel over het geheel de draagtuigen bewezen hebben ta melijk goed te voldoen, zoo bleek, dat nog enkele gebreken verholpen dienen te worden, als wijziging van den vorm van het draagkussen opdat het over een grooter oppervlak op het paard draagt, wijziging van de draaginrichting van het kussen in verband met het hierna aan te teekenen omtrent de inrich ting der groote draagmanden, terwijl tevens een wijziging van den draagbok noodig bleek met het oog op het vervoeren van bovenlasten. Ook de inrichting der singels oleek wijziging noodig te heb ben, opdat vaster aansingelen mogelijk werd, zonder dat de lasten

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 37