60 enkele schoten zijn gegeven en dat daarbij die en die afwijkingen van technischen aard zijn geconstateerd. Wat de proefnemingen in Indië aangaat, ik herhaal wat ik reeds menigmaal heb gezegd, dat het daar beproefde geschut niet het geschut is, dat staat aangeschaft te worden. Ik herhaal, dat het daar een ver gelijkende proef heeft gegolden tussehen Krupp en nog eens Krupp en dat ten slotte een derde soort Krupp wordt ingevoerd, waarvan het heele verslag in het Indisch Militair Tijdschrift niet spreekt. Van andere geschut-systemen is in Indië absoluut geen kennis genomen. Concurrentie is buitengesloten geweest. Ik wil gaarne toestemmen ik deed dat reeds bij wijze van interrup tiedat het mogelijk is, dat in Indië goed geschut geleverd zal worden, dat Krupp behoorlijke batterijen zal uitzenden. Daarover gaat het echter niet. Wij moeten, waar wij een bedrag vau 2 millioen gaan toestaan, de overtuiging hebben, dat wij op grond van vergelijkende proeven met andere stelsels het beste krijgen wat op dit gebied te krij gen is en tot den laagst mogelijken prijs. De Minister heeft enkele woorden gewijd aan zijn tegenstand tegen de schroefsluitingen. Hij zegt dat er met die schroefsluitingen on gelukken voorkomen. Ik wil dat gaarne gelooven, maar als Zijn Excel lentie daarop laat volgen: „dat zal men in dien zin moeten opvatten, dat daarmede het stelsel-Schneider wordt afgekeurd", dan ben ik dat niet met hem eens. Het kan zijn, dat er bij slechte schroefsluitingen onge lukken voorkomen, maar dat wil geenszins zeggen dat bij goede schroef sluitingen, als door de firma Schneider geleverd, ook ongelukken in het wezen der zaak moeten liggen. Waarom wordt er niet opgegeven van ongelukken in Engeland. Men weet dat het Armstronggeschut toch ook met schroefsluitingen wordt geleverd, een geschut dat eveneens vooral bij de marine zeer veel aftrek vindt. Het is alleen maar de quaestie, of men een goede technische inrichting heeft en voldoende waarborgen, dat het geschut solide is samengesteld. Daarenboven, ook met het Krupp-geschut kunnen ongelukken voorkomen. Ik wijs bijvoorbeeld op het springen van een granaat in de voorwagen bij de rijproeven in Griekenland. Nu heeft de Minister nog weer enkele woorden gewijd aan de quaestie van de buizen. Ik zal daarop niet verder ingaan. Ik zou te veel van het geduld van de Kamer vergen wanneer ik nogmaals die zaak uiteen zette en verwijs te dien opzichte naar mijn gedrukte rede. Daaruit zal men zien, dat er vergelijkende schietproeven hebben plaats gehad op het terrein van Krupp te Meppen, waarbij de aluminiumbuizen van Krupp en Schneider gebezigd zijn en waarbij, blijkens het proces-

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 380