26 behoefden te worden afgenomen, terwijl de wenschelijkheid van verandering van den vorm van groote draagmanden aan het licht kwam zoowel in verband met de te vervoeren lasten en om de manden over een grooter oppervlak te doen dragen op het kussen, als om te bereiken, dat een mand zoowel rechts als links van het paard kon worden opgehangen. De onderscheiding in rechter- en linkermanden is minder practisch gebleken, vooral wanneer het opladen op een kleine ruimte met bekwamen spoed moet plaats hebben. Het geheel voorkomen van drukkingen zal evenwel tot de vrome wenschen blijven behooren. De meermalen vernomen bewering, dat de Bonische draagpaarden niet gedrukt zouden worden, moet op een dwaling berusten. Zoowel de verzekering van den aan de expeditie toegevoegden controleur bij het Bin- nenlandsch Bestuur, dat hij nog nimmer een Bonisch paard had gezien, dat niet gedrukt was of sporen van vroegere drukkingen vertoonde, als de daaromtrent opgedane ei varingen met aan colonnes toegevoegde Bonische of van elders ingehuurde draag paarden, logenstraffen die bewering. Bij onderlinge vergelijking van het gebruik van treinpaarden met dat van dragers en van ingehuurde paarden moeten de ondervolgende voor- en nadeelen genoemd worden. A. Be voorcleelen van het gebruik van treinpaarden boven ge bruik van dragers. I. Het grooter nuttig effect. Elke drager kan hoogstens belast worden met 20 K.G., waaronder de voeding van den drager zelf begrepen is. De voeding per man en per dag stellende op V/2 KG. bruto gewicht, is het nuttig effect van een drager voor een marsch van x dagen derhalve (20—x X ÏVJK.G. welke waarde bij toe name van x steeds geringer wordt, om bij 16 dagen tot nihil gere duceerd te worden. Bij treinpaarden is volgens de formatie der treincompagnieën voor elke 3 paarden 2 man uitgetrokken, namelijk voor 158 treinpaarden 100 treinsoldaten. Daar voor de paarden geen voedsel werd meegenomen, behoefde dus voor hen geen, en alleen voor den geleider gewicht aan voeding in rekening te worden gebracht. Yoorts aannemende, dat per

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 38