74 stelt. In de Tweede Kamer heb ik, sprekende over de aanschaffing van het geschut voor de bereden artillerie, tegenover elkander gesteld wat ik noemde het systeem-Krupp en het systeem-Schneider. Onder het systeem-Krupp verstond ik de wigsluiting, zooals die te Essen vervaar digd wordt, en onder het systeem-Schneider verstond ik de schroefslui- ting, zooals die door de firma Schneider te le Creusot is uitgevonden. Ik heb, sprekende over die beide stelsels, eenige ongelukken opgenoemd, die zijn voorgekomen met hetgeen ik noemde geschut-Schneider. Niettegenstaande ik een oogenblik te voren gezegd had, dat mij zeer wel bekend was, dat het geschut waarmede de ongelukken aan boord van de Couronne zijn voorgevallen, niet afkomstig was van de fabriek te le Creusot, maar van een andere fabriek, vreest toch de firma Schnei der, dat uit mijn mededeeling een misverstand kan ontstaan, n.l. dit, alsof het geschut dat aan boord van de Couronne aanleiding gaf tot ongelukken, vervaardigd zou zijn in haar fabriek te le Creusot. Ik stel er daarom prijs op mede te deelen dat zij mij het volgende deed schrijven „La maison Schneider Cie ne saurait mettre en doute les informations de M. Idenburgle système de fermeture a vis a bien été inventé et in- auguré dans ses usines, mais il convient d 'ajouter qu'il a depuis lors subi des perfectionnements dont Vobjet a été d'écarter toute éventualité d'accidents. „II n'en subsiste pas moins que Vexpression système Schneider''' em ployee par M. le Ministre des Colonies dat ben ik), est de nature a créer une equivoque et reste, dans sa penséeinseparable des malheurs qui ont eu lieu a bord de la Couronne Om dit misverstand te voorkomen betuig ik gaarne, dat ik met de mededeeling van de gevallen die aan boord van de Couronne zijn voor gekomen, volstrekt niet de bedoeling had iets te zeggen ten nadeele van de firma Schneider te le Creusot, die dat geschut niet gefabriceerd heeft, en dat ik gaarne wil gelooven, dat zij er in geslaagd is geschut te ver vaardigen, waarbij dergelijke ongelukken niet kunnen voorkomenmaar dat ik alleen heb willen wijzen op ongelukken die plaats hebben gehad met geschut dat volgens het schroefstelsel gesloten is. De beraadslaging wordt gesloten. De wetsontwerpen worden achtereenvolgens zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Naschrift. Hiermede werd het crediet van twee millioen, benoodigd voor de ver wapening der Bereden-Artillerie van het Nederlandsch-Indische leger toegestaan.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 394