75 In de Tweede Kamer voerden de Heeren Thomson, ter Laan, Verhey, Duymaer van Twist en van Deventer ter zake het woord, werd het amen dement van den Heer Thomson: „om den post van 470.000 als eerste termijn voor de verwapening der Bereden-Artillerie van de begrooting terug te nemen, tot tijd en wijle de minister, op grond van behoorlijke vergelijkende proevende verzekering kon geven, dat de Volks vertegen - woordiging gerechtigd is een zoo belangrijk hooger bedrag te voteeren, dan waartegen andere firma's in staat zijn te leveren", gesteund door de Heeren Eland, Goeman Borgesius, van Deventer, Roodhuyzen en Schaper. Hoewel dit amendement met 47 tegen 15 stemmen door de Kamer verworpen werd, schijnt het toch die uitwerking gehad te hebben, dat de Minister in de Memorie van Antwoord op het Yoorloopig Verslag der Commissie van Rapporteurs uit de Eerste Kamer stelde: „De onder- geteekende meent er de aandacht op te moeten vestigen, dat eenige opdracht tot leverantie vooralsnog niet is gegeven". In de Eerste Kamer spraken alleen de Heeren Staal en van Löbon Seis hunne meening uit en waren van oordeel, dat men voor deze verwapening niet uitsluitend bij Krupp-materieel behoefde te blijven, doch dat ook aan andere geschutleveranciers gelegenheid geschonken moet worden hun zaak te bepleiten. Uit al het voorgaande is te ontwaren, dat door het Indische Leger bestuur eene geschutsoort van een ander kaliber wordt verlangd dan het geschut, dat hier te lande beproefd werd. Reeds bij de beproeving van dat materieel zat dit beginsel voor, wat het materieel der veld-artillerie betreft, als valt af te leiden uit de ry-proeven gehouden met verzwaarde stukken. Overigens is hier, in verband met hetgeen het uitgezonden proefgeschut te zien gaf en deed ervaren, op teekeningen, toelichtingen en prijsopgaven van de firma Krupp voortgewerkt en tot een resultaat gekomen, zonder tegenover andere goede geschut-fabrikanten op dezelfde wijze to han delen. Is dit niet een ietwat eenzijdige handeling? Waarom hier de economische grondregel, „dat alleen door vrije mededinging het beste en tevens het goedkoopste verkregen kan worden", werd losgelaten, is niet klaar. Tijd toch was er in overvloed. Evenwel door het optreden van de enkele leden der Volksvertegenwoor diging werd toch aan den Minister van Koloniën de verklaring ontlokt, dat de commissie door het Indische Legerbestuur aangewezen om de bestelling van het geschut voor te bereiden, niet slechts het materieel heeft te keuren, doch ook bemoeienis heeft met het bestellen. Dat thans

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 395