27 paard gemiddeld 55 K.G, 1) vervoerd worden, wordt het nuttig (165 2x X l1/*) effect per man bij een marsen van x dagen KG. of bijv. bij een marsch van 16 dagen nog 62 K.G. Gerekend per treinpaard is het nuttig effect Als gevolg van het grooter nuttig effect dient dus genoemd te worden het groote voordeel, dat een colonne met treinpaar- den voor veel langeren tijd uitgezonden kan worden, dan bij gebruik van koelies. II. De geringere colonnelengte. In verband met het onder I hierboven vermelde zal bij eene colonne, die voor 8 dagen uitrukt, het nuttig effect van een drager (20—8 X 1?) K.G. 10 K.G. en van een treinpaard K.G. 48 K.G. zijn, zoodat het aantal draeers zich in dit geval verhoudt tot het aantal treinpaarden als 5: 1. In den als bijlage hierbijgevoegden staat is in kolom VI op genomen het aantal dragers, dat voor de verschillende trans porten en tochten noodig zoude geweest zijn, indien geen trein paarden beschikbaar waren geweest. Daar als regel de dragers één aan één loopen en in moeilijk terrein ook de treinpaarden achter elkaar volgen, kan, indien beiden opgesloten marcheeren, de colonnelengte bij gebruik van dragers gemiddeld tweemaal zoo groot genomen worden als bij gebruik van treinpaarden. Als regel evenwel zal het verband bij een dragerscolonne al spoedig verloren raken, vooral bij het overwinnen van hinder nissen, en de lengte der colonne 3 en meermalen zoo groot zijn dan bij een colonne van treinpaarden. De ondervinding heeft zulks ook bewezen. III. Het nagenoeg niet verloren raken der opgevoerde vivres. Volgens verklaring van den bij de expeditie ingedeelden In tendant raakten bij het vervoer van vivres door dragers groote hoeveelheden verloren, doordat zij of geheele vrachten langs den Li O (165-16 X H) ,0 TT" TT O 1) Hoewel als regel de paarden zooveel mogelijk met 60 KG. werden bevracht en dit gewicht zelfs meermalen overschreden werd, is hier slechts op 55 K.G. gerekend, omdat door den vorm der lasten een vracht van 60 K.G. niet altijd mogelijk is.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 39