28 weg lieten liggen of wel in de zakken, waarin de vivres, meer speciaal rijst en bras ketan verpakt waren, een gat maakten, waardoor gedurende den marsch een groote hoeveelheid te lod ging. De vrachten op treinpaarden geladen, kwamen bijna zonder uitzondering in denzelfden toestand aan, waarin zij zich bij het opladen bevonden. (Een enkele keer is het voorgekomen, •dat zakken gebarsten zijn tengevolge van niet voldoende soliditeit ■der verpakkingsmiddelen). Ook gedurende deze expeditie is meermalen gebleken, dat vrachten aan dragers gegeven, langs den weg gevonden werden. IY. Het niet bederven der vivres tengevolge van nat werden tijdens ■den marscli. Hoofdzakelijk wordt hierbij gedacht aan nat worden tenge volge van regen. Alle door treinpaarden vervoerde lasten zijn steeds door dekkleeden tegen regen beschut geworden. Vooral in de eerste dagen der expeditie vielen gedurende de marschen zware regens. De lasten waren evenwel zoo goed afgedekt, dat nimmer last is ondervonden van nat worden der vrachten. Bij dragers zou dat niet te vermijden zijn geweest en zou den groote hoeveelheden rijst en bras ketan dientengevolge be dorven zijn geworden. Y. Be betere m.arschdiscipline. Daar de trein een militair korps is en alle daarbij ingedeelde personen militairen zijn, gewend aan orde en tucht, en geoefend in het marcheeren, kan voor een behoorlijk opsluiten en een in onderling verband optreden gezorgd worden, zoodat als regel de treinpaarden de colonne ook behoorlijk opgesloten volgden. Met dragers is zulks niet te bereiken. Het onregelmatig vergrooten en inkrimpen van de lengte der colonnes is daar voor het bewijs. Ook het bij herhaling opdrijven van achter blijvende dragers bevestigt het vorenstaande. VI. Het invendig weerstandsvermogen bij een eventueele overval ling. Daar de eigenlijke geleiders (treinsoldaten 2de kl.) allen bewapend zijn met klewang en revolver en het kader (waaron der ook te rekenen de treinsoldaten 1ste kl.) met klewang en karabijn, kunnen door een treincompagnie in gevecht gebracht worden 120 klewangs of 100 revolvers en 20 karabijnen.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 40