30 rekening gehouden worden bij het belasten der paarden, vooral bij marschen in zwaar terrein. III. Be geringere colonnelengte. Zooals uit punt II hieraan voorafgaande volgt, is het draag vermogen per treinpaard grooter dan per ingehuurd paard en bij gevolg de colonnelengte bij gebruik van treinpaarden geringer dan bij gebruik van ingehuurde paarden. Dit verschil zal nog grooter zijn als in aanmerking wordt genomen dat per 2 trein paarden slechts 1 geleider is, terwijl ieder ingehuurd paard zijn eigen geleider heeft. Ook marcbeeren de treinpaarden beter opge sloten dan de ingehuurde paarden, waardoor de colonnelengte bij gebruik van eerstgenoemden wederom geringer is dan bij gebruik van laatstbedoelden. IV Be betere marschdiscipline. Hieromtrent geldt hetzelfde als onder punt A. sub V vermeld. Bij de verschillende colonnes, waarbij ingehuurde draagpaar- den waren ingedeeld, werd ondervonden, dat het geregeld op sluiten en doormarcheeren dier paarden te wenschen overliet ten nadeele van de marschsnelheid. Door één colonne werd dit bezwaar ondervangen door de ingehuurde paarden geheel op eigen gelegenheid van de eene bivakplaats naar de andere te laten marcheeren. Deze trein kwam volgens verklaring steeds geregeld en ter goeder ure op de plaats van bestemming aan zekerheid, dat dit altijd gebeuren zal, bestaat echter in het geheel niet, daar het bij andere co lonnes is voorgekomen, dat de paarden met zeer groote tijdsver schillen, tot 5 a 6 uren toe, in het bivak aankwamen. De op deze manier verkregen resultaten kunnen bezwaarlijk aangemerkt worden als bewijs van de bruikbaarheid van inge huurde paarden op een expeditie, doch hoogstens alleen als betoog voor de eerlijkheid der geleiders. Deze eerlijkheid is evenwel niet onaantastbaar gebleken, daar wegens zoekraken en bederven van vivres op ingehuurde paarden vervoerd, zelfs betrekkelijk groote hoeveelheden moesten worden afgeschreven. Maar vooral kwam het voordeel van het gebruik van trein paarden boven dat van ingehuurde paarden tot zijn recht zoodra de colonne door geaccidenteerd terrein marcheerde. Waar de treinpaarden den marsch behoorlijk en zonder bezwaren konden

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 42