32 III. Meerdere onrust in liet bivak. Een der veelvuldig vernomen klachten tegen de treinpaarden, welke evenwel tegen alle paarden gericht was, is, dat de paarden de rust verstoorden, zoowel door onderling vechten als door losraken en door het hivak hollen. Een der oorzaken hiervan was de wijze van opstelling, namelijk naast elkaar gebonden aan paggers of aan tusschen hoornen of piketten gespannen touwen zonder afscheiding. Worden zij zoover van elkaar geplaatst dat zij niet kunnen vechten dan zou een groote uitbreiding van het bivak hiervan het minder gewenscht gevolg zijn. Een andere niet minder ernstige oorzaak is het aanwezig zijn in een zelfde bivak van hengsten en merries. Genoemde oorzaken gelden zoowel voor het onderling vechten en losraken als door het bivak hollen der paarden. D. Bij vergelijking van treinpaarden met ingehuurde paarden. I. Het op dezelfde sterkte blijven van den trein. Bij gebruikmaking van ingehuurde paarden kunnen de paarden die niet meer strikt noodig zijn, dagelijks afgedankt worden, waardoor de trein eener colonne regelmatig kleiner wordt. Zijn daarentegen treinpaarden aan een colonne toegevoegd, dan moeten deze steeds bij de colonne blijven, tenzij de gelegen heid bestaat hen onder dekking terug te zenden. II. Het verplegen der tijdelijk onbruikbare paarden. Worden paarden ingehuurd, dan wordt van hen gedurende een tocht of gedeelte daarvan gebruik gemaakt, terwijl bij afdanken van paarden in de eerste plaats die worden weggezonden, welke om een of andere reden minder bruikbaar zijn. Treinpaarden daarentegen blijven bij de colonne en ook de tijdelijk niet bruikbaren worden (onbelast) meegenomen. Bij aankomst in het bivak worden de beleedigde paarden genees kundig behandeld en voor zooveel mogelijk de eerstvolgende dagen vrijgesteld van dragen, totdat zij weer geheel hersteld zijn. Het gevolg van een en ander is, dat meer of minder paarden een bijzondere verpleging eischen, terwijl zij feitelijk geen diensten presteeren. Ook wordt daardoor de schijn ver wekt, dat treinpaarden meer onderhevig zijn aan drukkingen en verwondingen dan ingehuurde paarden.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 44