33 De vorenstaande voor- en nadeelen met elkaar vergelijkende, is de conclusie: „dat bij de Boni-expeditie gebleken is, dat aan het gebrüik van een trein, samengesteld en geoefend als de onderwerpelijke, de voorkeur gegeven moet worden boven het gebruik van dragers en ingehuurde paarden" zeker niet gewaagd. Omtrent het personeel van de Treincompagnieën zij aange- teekend, dat het over het algemeen goed voldaan heeft. De aan den dag gelegde ijver en plichtsbetrachting liet zelden te wenschen over, zoodat ook slechts bij uitzondering straffen moesten worden opgelegd. Uit de bijlage kan het groote aantal diensten, door dat personeel bij tochten en transporten bewezen, worden afgeleid. Hierbij dient nog in aanmerking genomen te worden, dat ook in de bivaks, behalve de gewone inwendige dienst, nog andere bezig heden moesten worden verricht, zooals behulpzaam zijn bij de inrichting der bivaks, het snijden van groenvoeder voor de paarden en enkele malen het verrichten van wachtdiensten. Het verloop onder het personeel was over het geheel gunstig te noemen, evenzoo de gezondheidstoestand. Yan de 12 man kader en 202 on gegradueerden, waarmede de Trein op Celebes aankwam, waren ultimo Januari nog 8 man kader en 185 ongegradueerden aanwezig, terwijl gemiddeld 3 man per dag in het hospitaal verpleegd werden. Blijkens de ervaring tijdens de expeditie opgedaan, moeten aan het kader hooge eischen gesteld worden, opdat hun met vertrouwen het zelfstandig commando over een treinafdeeling kan worden opgedragen. Zij moeten zoowel de zorg van menschen, als van paarden en materieel geheel op zich nemen, en behoorlijk omtrent een en ander rapporteeren kunnen. Het zal dan ook bepaald noodig zijn uitsluitend goed Europeesch kader bij de treincompagnieën in te deelen. Yan de treinsoldaten 1ste kl. zal geëischt moeten worden, dat zij met een kleine treinafdeeling voor enkele dagen afzon- Bijl. 1908. 3

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 45