34 derlijk aan een colonne kunnen worden toegevoegd, en dat zij een goed passend beslag koud kunnen onderleggen. Bovendien zullen kader en treinsoldaten 1ste kl. bekend dienen te zijn met de behandeling van de meest voorkomende ziekten en verwondingen bij paarden en de toediening van daartoe mee te voeren medicamenten. Bij uitrukkende treinafdeelingen zal het wenschelijk zijn een gegradueerde dan wel een treinsoldaat 1ste kl. te doen uitrusten met de noodige medicijnen en verbandmiddelen en elk trein soldaat 1ste kl. mede te geven een stel hoefsmidsgereedschappen voor het koud onderleggen van beslag. Omtrent de treinpaarden zij aangeteekend, dat zij zeer veel diensten hebben bewezen (van de gemiddeld per dag aanwezige 300 paarden waren dagelijks 148 paarden op transport of aan uitrukkende colonnes toegevoegd) en over het algemeen in goeden gezondheidstoestand zijn blijven verkeeren. Met enkele uitzonderingen zijn alle paarden, die in behandeling zijn geweest wegens drukkingen of de gevolgen daarvan, den paardenarts voorgebracht. Yan de 35 paarden, die tijdens het behandelde tijdvak van de expeditie overleden of afgemaakt zijn, heeft het grootste deel den dood gevonden tengevolge van klem; uitzondering hierop maakten 6 paarden, die wegens uitputting en 8 paarden, die wegens andere oorzaken zijn gestorven. Daar ter voorkoming van klem gezorgd moet worden, dat paarden met open wonden niet kunnen gaan liggen en zulks niet steeds doenlijk was, vooral in bivaks, welke slechts voor korten duur betrokken werden, werd een breede singel van grof linnen vervaardigd, welke zoodanig om het paard bevestigd kon worden dat de wond bedekt was. Een te Makasser daarmede genomen proef leverde goede resultaten op. De singel bleef, zelfs al ging het paard liggen, behoorlijk op zijn plaats, de aangebrachte verband- stoffen bleven intact en werden niet verontreinigd. Het uithoudingsvermogen en de africhting der paarden, vooral bij het nemen van hindernissen, waren zeer goed en de trein paarden stonden in deze opzichten hooger dan de plaatselijk ingehuurde paarden. Een goede voeding, zooals die in garnizoenen

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 46