35 wordt verstrekt, is wenschelijk om de paarden in gunstige con ditie te houden. Waar mogelijk zal hiervoor dan ook gezorgd dienen te worden, te meer daar gedurende de marschen de voeding der paarden uit den aard der zaak dikwijls te wen- schen overlaat. Wat het materieel betreft, dit heeft over het geheel goed vol daan; alleen zijn, zooals gezegd in de practijk eenige wijzigin gen hoogst wenschelijk gebleken, hoofdzakelijk aan het draag- kussen en de draagmanden. Draagnetten zijn zelden gebruikt. De grobaks hebben goede diensten bewezen, de inrichting zou evenwel zoodanig gewijzigd dienen te worden, dat zij gemak kelijker uitneembaar zijn. Meer aanbeveling zou het nog verdienen op expedities tegen een inlandschen vijand voertuigen van lichte constructie te gebruiken. Wellicht zouden hiervoor in aanmerking kunnen komen de tweeradige, kleine, zeer lichte karren in gebruik bij het Japan- sche Leger, welke zoowel door paarden, sappies als menschen gemakkelijk voortbewogen kunnen worden. Dekkleeden tot G. draagmanden hebben zeer veel diensten bewezen en zijn gebleken zeer doelmatig te zijn. Ophoudreepen hebben buiten hun eigenlijke bestemming zeer goede diensten bewezen om er in de tijdelijke bivaks de trein- paarden middels de longes aan vast te zetten. Deze dan wel een andere zware touwsoort van ongeveer dezelfde dikte zijn bepaald onmisbaar te achten. De draagbare smidse heeft in de hoofdbivakplaatsen goede diensten bewezen en is daarbij gebleken zeer bruikbaar te zijn. Op tochten is zij niet meegevoerd geworden. De kreebrugdekken hebben goede diensten bewezen. Waar zij alleen voor draagpaarden en niet voor karren benut worden, kunnen zij minder breed en daardoor lichter zijn, hetgeen het vervoer ten bate komt.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 47