41 - terwijl de hoofdmacht naar Watampone oprukte, in verband waarmede bevel werd ontvangen 2 dagen vivres derwaarts op te voeren. In den namiddag van 80 Juli werd met den trein afgemar cheerd en na een marsch van twee uur Watampone bereikt. Hier werden ten spoedigste aanzienlijke voorraden vivres op gelegd, die geregeld werden aangevuld, zoodat steeds voldoende voorraad kon worden medegegeven aan de in de eerstvolgende dagen uitrukkende colonnes naar PasempaPonreBoelo e. a., terwijl tevens het noodige materieel werd opgevoerd, tot inrich ting van een veldhospitaal. Een verkenning der Tjenranarivier en hare monding toonde aan, dat deze waterweg zich uitstekend leende tot het daarlangs opvoeren van vivres en materialen, waarom de noodige maatre gelen getroffen werden, den geregelden opvoer daarlangs te vei - zekeren. Zoo werd dus op den 20en Augustus door den paketvaartstoomer „van Diemen" ingehuurd voor het onderhouden van de com municatie met Soerabaja de „Bromo" naar de Tjenrana-monding versleept, om van uit dit schip de vivres enz. te laden in de van de bevolking ingehuurde 200 en 300 picols metende zeil- vaartuigen, welke deels zeilende, deels gesleept door het poli tie- en communicatievaartuig „Tjantik II" en een gewapende stoomsloep der Marine de rivier opvoeren. Thans was Pampenoea het hoofdbivak geworden en werden aldaar aanzienlijke voorraden vivres enz. opgestapeld, en tevens tot de oprichting van een veldhospitaal overgegaan. Te Watamponedat voor een gedeelte van de expeditionnaire troepenmacht werd vastgehouden, waren bij het vertrek van de hoofdcolonne naar Pampenoea twee maanden vivres enz. achtergelaten, terwijl aldaar een veldbakoven was geplaatst, zoodat den achterblijvenden dagelijk versch brood kon worden verstrekt. Door de oprichting te Pampenoea van een veldbakkerij kwam den 28en Augustus een einde aan het bakken van brood aan boord van het vivresschip Bromo. Den 25en Augustus verliet met bestemming Wadjo eene colonne het bivak, medenemende 4 dagen vivres, geladen op de

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 53