44 Dien dag werd te Djongaja zetel van den vorst het bi vak opgeslagen. Den 21en October werd opgerukt naar Pakattoden 22en d. a. v. doorgemarcheerd naar Salapotji en verbinding verkregen met de te Bonto-Parang aangekomen mobiele colonne. Met achterlating van anderhalve compagnie, welke met genoemde mobiele colonne onder bevel van den commandant van het 9e Bataljon Infanterie werden gesteld, keerde de colonne den 23en October naar Makasser terug. Het afleggen op een dag van het traject Salapotji-Makasser had ten doel zooveel mogelijk vivres te kunnen achterlaten voor de achterblijvende colonne. Met opdracht in het Zuiden van Goa te ageeren, verliet den 25en October eene colonne Makassermedevoerende 4 dagen vivres; de mobiele colonne kreeg bevel, zich onder de orders van den commandant van eerstgenoemde colonne te stellen. De verder door beide colonnes benoodigde vivres werden van Makasser aangevoerd, die voor de laatste colonne rechtstreeks, die voor eerstgenoemde over Takalar en later over Pakatto dat door eene Inlandsche compagnie werd bezet. Nu met vrij groote zekerheid kon worden aangenomen, dat de actie zich voornamelijk zou blijven bepalen tot het Goasche werden de krijgskas en het veldhospitaal niet langer noodig geacht, de administratiën daarvan opgeheven, en het adminis tratief personeel ter beschikking van den hoofd-intendant gesteld. Voor de talrijke patrouilles, die het landschap Goa doorkruisten, werd de oprichting van een vivresdepot te Malakadji noodig geacht; de daarvoor benoodigde vivres werden per gouverne- mentsstoomer naar Bonthain gezonden en vandaar met behulp van het Civiel bestuur naar Malakadji overgebracht. Aangezien thans de taak der expeditionnaire macht in zoo ver was vervuld, dat de verdere bevrediging kon worden overgela ten aan de gewestelijke civiele en militaire autoriteiten van Celebes, werd in opvolging van daaromtrent ontvangen Regee- ringsbevelen het hoofdkwartier zoomede de staf entbonden. De intendant der expeditie volgde den 14en December, na overgave van zijn dienst aan den Gewestelijken Intendant te Makasser, zijn bestemming naar Java.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 56