B. Voeding en voedingswijzen. 45 De troepen werden gevoed overeenkomstig het bij artikel Elf van het gouvernementsbesluit van 14 Juni 1905 no. 1 gear resteerde voedingstarief. (Voor het vertrek, werd aan alle officieren die aan de espedi tie zouden deelnemen, een boekje verstrekt, getiteldGegevens betreffende de verpleging van de in Zuid Celebes ageerende troepen macht" (bijlage II), bevattende behalve voornoemd besluit de door den Bevelhebber goedgekeurde voedingswijzen voor Europeanen en Amboineezen en voor Inlandsche militairen, gid sen, enz., een nota betreffende de verpleging van troepen bij excur- siën, welke langer dan één dag duren, met de door den Intendant der expeditie daaromtrent gegeven bijzondere bepalingen, een staat aantoonende de wijze van verpakking der bij excursiën mede te voeren vivres en ten slotte de vaststelling van de, aan de ge weermakers der expeditie toegekende daggelden). De maréchausseé in het genot van vivresindemniteit ont vingen het noodig geachte tegen betaling uit 's lands voorraad. Het geheel vrijlaten van den comp. commandant op het gebied van voeding, geschiedde waar mogelijk en heeft bij uitstek voldaan. Werden zooals bij excursiën en op kleine tochten de voe dingswijzen gevolgd, dan hebben deze eveneens alle reden tot tevredenheid gegeven. Het noodrationzooals het gedurende deze expeditie is uitge reikt geworden, voor Europeanen: 1 blikje soep, 1 blikje hutspot en 1 blikje bruine boonen, voor Inlanders: 1 blikje getoek en 2 blikjes rijst poenar, voldeed zeer goed. Het vrij groote gewicht zal wel immer een groote grief blijven. Boven het van de Marine overgenomen en het te Soerabaja gebakken liard broodwerd het dubbel over gebakken brood (elk broodje wordt overlangs in drieën gesneden en daarna nog twee maal overgebakken) verre geprefereerd. De laatste broodsoort 1) blijft zeer langen tijd goed en bezit, 1) Reeds bij de Pidië-exf editie werd zródanig dubbel gebakken brood verstrekt. D. v. O.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 57