- 46 behalve dat het smakelijker is, het groote voordeel op verre na niet zoo hard te zijn als het harde brood. Van het meel „Harrison" werd steeds brood van uitstekende qualiteit gebakken. Als hefmiddelen gebruikte men hop dan wel legèn, met beide werd zeer goed brood verkregen. De van Soerabaia medegenomen en later aangevoerde Madoe- reesche runderen verkeerden op een enkele uitzondering na in uitmuntenden gezondheidstoestand. Het verstrekte rundvleesch was van uitmuntende kwaliteit. Boni, Loewoe en de andere rijkjes leverden wel karbouwen doch geen runderen. De groote Ausdauer van het Madoereescherund, zijn vlugge gang, stellen het in staat de colonnes gemakkelijk te volgen. Zulks kan niet worden gezegd van het forsch ge bouwde Balisch vee; een enkele maal medegenomen, bleken deze runderen niet bestand tegen de vermoeienissen, welke de marsch- opleverden. Meermalen is het dan ook voorgekomen, dat ze moesten worden achtergelaten. Karbouwen zijn te log, te traag en ten eenenmale niet in staat eene colonne te volgen. Zoodra doenlijk werd in de bivaks van eenigen duur het vee in veekralen geplaatst en door het indekken met klapperbladeren zorg gedragen, dat het tegen de zonnehitte werd beschut. Later, toen de Genietroepen de handen ruimer kregen, werd eene dekking voor regen aangebracht. De reeds in Atjeh met succes beproefde in klapperolie gebak ken dengdeng en gedroogde viscliwerden alom geprezen. Verpakt in goed dichtgesoldeerde petroleumblikken, viel slechts bij uit zondering bederf te constateeren. Het korps maréchaussée in deze de grootste afnemer ontving bij voorkeur die voedingsar tikelen en prefereerde ze zelfs boven het versche rundvleesch. Javaansche suiker was buitengewoon in trek. Gemalen koffie verpakt in blikken a 2,40 K.G. en a 3,60 K.G. De verpakking van de gemalen koffie, op de qualiteit waar van niet viel af te dingen, in blikken inhoudende 3,60 K.G. (15 pakjes van 10 rations van 24 gram) is zeer practisch gebleken en valt verre te prefereeren boven de blikken welke 100 pakjes

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 58