48 verstrekte veldkleeding ten zeerste was ingenomende zoo goed als eenige grief bleek het zoo spoedig verschieten van de kleur te zijn 1), waardoor jas en broek na eenig gebruik een onmogelijk aanzien verkregen. Slechts bij uitzondering en dan nog alleen in het bivak werd de sergen jas gedragen; steeds zag men de manschappen gekleed in katoenen jas en hadden vele de verstrekking van een tweede katoenen jas in de plaats van de sergen jas geprefereerd. Het katoen bleek voldoende sterk, al was de slijtage op de plaatsen, welke met het ledergoed in aanraking kwamen, na eenigen tijd merkbaar. Alleen de zakken hadden ruimer kunnen zijn. Als meest in het oog springende voordeelen van de katoenen boven de sergen jas kunnen genoemd worden: minder gewicht; minder warm; meer geschikt om te kunnen worden gewasschen. Schoeisel. Over het schoeisel werd allerwege met lof gesproken en bleken de zeildoeksche rijgschoenen veel solieder te zijn dan het gewone lederen schoeisel. Den geheelen voet van een lederen belegsel te voorzien heeft het nadeel: eerstens: dat het binnen gedrongen water niet snel genoeg uit den schoen loopt; tweedens: tengevolge van het verschil van inkrimpingsvermogen van leder en zeildoek het naaisel, ter hoogte van het voetgewricht loslaat dan wel het zeildoek inscheurt 2). Voorts verdient het overweging, en zulks vooral bij schoeisel voor Inlanders, het gedeelte beensluiting iets nauwer te nemen, waardoor alsdan het binnendringen van minder gewenschte voorwerpen vrijwel wordt voorkomen 3). 1) Het blauw katoen was slecht geverfd. D. v. O. 2) Toch moet de schoen in het rond van een be'egsel zijn voorzien om den voet te beschermen. Bovendien belet het belegsel het invloeien van het water. D. v. O. 3) De schoenen kunnen natuurlijk voor enkele individuen om het been wat wijd zjjn, voor het meerendeel der gebruikers is dit echter niet het geval. Bovendien draagt de man ook nog Blobkousen. D. v. O.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 60