51 over het algemeen aan het aluminium kookgereedschap wordt gegeven, niet vreemd zijn 1). Veldbakoven. Systeem GenesteHerscher en Somasko. Zooals hiervoren reeds vermeld, werd deze oven door de zorg van de genie boven op de kombuis van de „Bromo" geplaatst en dermate stevig bevestigd, dat het slingeren van het schip geen gevaar kon opleveren. Toen in de behoefte aan versch brood op voldoende wijze door de in het bivak te Pampenoea geplaatste twee veldbakovens van een voudige constructie kon worden voorzien, werd het bakken van brood aan boord van de „Bromo" stop gezet. Gewicht van den Genesteoven 1100 K.G.; productievermogen 6 baksels van 140 broodjes per 24 uur. Veldbakovens van eenvoudige constructie. Het medenemen van deze ovens is met recht een succes geweest. Yan de 5 stuks aan boord van de „Bromo" geladen (gewicht van den oven 85 K.G. Capaciteit 6 baksels van 70 broodjes elk per 24 uur) werden er achtereenvolgens één te Watampone, twee te Pampenoea, één te Paloppo en één te Rappang geplaatst. Alleen de hoogst noodige utensiliën waren medegenomen. In de bivaks bezigde men de meest primitieve werktuigen voor het uithalen van het vuur, als een bamboe, voorzien van een stuk blik dan wel een schop van de Genie, terwijl voor het dweilen van den oven goeni-zakken werden gebruikt. De medegenomen kneedtroggen zijn niet gelost; eigenden zich niet voor eenig vervoer. De genietroepen vervaardigden binnen zeer korten tijd veel handiger kneedtroggen, welke zeer goed hebben voldaan. Het medenemen van een voldoend aantal groote goenizakken voor het vervoer van brood, bleek zeer goed gezien. 1) De geringe superioriteit van het alum, veldkookgereedschap weegt niet op tegen de belangrijk meerdere kosten. D. v. O.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 63