52 De vloer der ovens bestond uit waalsteenen, die bij gebreke van cement op een laag zeer goede leem, gevlijd werden, waar op een smeerlaag van dezelfde stof, (dit werd later nagelaten om stofvorming in den oven te voorkomen) tusschen den ach- teiwand van den oven en de voordeur eveneens waalsteenen met leemhechting. De oven werd geheel overdekt met een dikke zandlaag, waaruit slechts een gedeelte van de pijp steekt. Om den trek in den oven te bevorderen werd deze met de opening naar de heerschende windrichting geplaatst. Ter veilenging van den levensduui der ovens verdient het aanbeveling over de gebogen ijzeren vlakken een dikke laag leem te smeren en wanneer zij voldoende droog is, alles weder met zand te bedekken. Kookpannetjes. Deze werden aanvankelijk uitgereikt aan de compagnie ma réchaussee en vielen dermate in den smaak, dat zij ook aan kleine detachementen werden verstrekt. Door de manschappen worden zij geprefereerd boven de eet ketels. Eumpangs. De ondervinding heeft geleerd, dat de Eumpang om den zak zelfs bij gering vervoer dermate scheurt en gehavend raakt,1 dat het nut daarvan vrij illusoir wordt; daarom is het practi- scher de zakken om de eumpangs te doen 1). Beter voldoen echter dubbele goenizakken. Administratie-kistjes, blijken te zwaar te zijn. Raderbaren „de Mooy Te Badjoa zijn 2 of 3 stuks aan den wal gebracht en wel korten tijd voordat de hoofd-colonne Watampone verliet. De vrij goede weg, welke Badjoa met Watampone verbindt^ deed het wenschelijk achten deze voorwerpen voor ziekenver- voer te benutten. n. v. o. 1) Van eumpangs, die Tan Atjeh tot ons zijn gekomen, is afgezien.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 64