Het magasijns-scliip ,.Bromo". De communicatie-middelen aan boord zijn voldoende gebleken en bestonden uit 1 barkas, 2 sloepen benevens 1 vlet. Zeer veel wil heeft men van dit schip gehad, waardoor den lande aanzienlijke uitgaven zijn gespaard geworden. De door tusschenkomst van den havenmeester te Soerabaja ingehuurde inlandscire bemanning bestond uit: 1 serang, 4 djoeroe- moedie's en 10 Inlandsche matrozen, die onder leiding ston den van een aan boord gedetacheerden bootsman der K. N- Marine. Stoomsloepen en sloepen van de Koninklijke Neclerlandsche Marine van de Gouvernemenfs Marine zoomede van de Koninklijke Paket- vaart Maatschappij. Dank zij het zeer groot aantal van bovengenoemde vaar tuigen, geschiedde het lossen der voorraden op bijzonder vlugge wijze. Met de z.g. werksloepen van de Marine en de laad booten der Paketvaartstoomers werden ook paarden en vee gelost. De laadbooten der K. P. M. hebben boven de werksloepen van de Marine voor, dat zij meer vee en paarden kunnen bergen, doordat de doften kunnen worden weggenomen. Zeilprauwen van den Nagocle Doerian kampong Langkero Tjen- rana-monding). Hiermede werden zoowel menschen als vivres en materialen langs de Tjenrana-rivier naar Pampenoea vervoerd. De huurprijs per dag en per prauw bedroeg naar mate hun ner grootte f 10,— f 1,50 en 5,—. Deze zeewaardige vaartuigen werden middels stoomsloepen door de branding naar buiten gesleept en langs zij van de „van Diemen" of „Bromo" gebracht, waarop zij na bevracht te zijn meestentijds zeilende de monding binnen en ook een enkele maal zeilende de Tjenrana-rivier verder opvoeren. Het uit atap vervaardigd vast dak met aan den voorkant eene opening hoewel eene beschutting voor regen opleverende was oorzaak dat het laden en lossen op niet bijzonder vlugge wijze kon geschieden. Door het leggen van een ploepoe-vloer, waarop de noodige

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 68