88 den 6en na onderweg wederom op verschillende plaatsen eenigen tegenstand te hebben ondervonden, die ons op 1 officier en 3 minderen aan gewonden kwam te staan, de plaats van bestem ming, waar in den Zuidrand (zieschets) het bivak zoodanig werd betrokken, dat vuur van de overzijde van de Tabir, waar zich loopgraven bevonden, niet kon deren en tegen schutters van de landzijde gemakkelijk offensief kon worden opgetreden. Toen laatstgenoemden op den 8en Juni ter sterkte van 25 man het bivak trachtten te naderen, werden zij in een hinderlaag gelokt, waarbij de terugtochtsweg werd bezet en 17 hunner, toen zij door het moeras trachtten te ontkomen, neergeschoten, en 13 geweren buitgemaakt werden. Het beschieten aan de landzijde hield hiermede vrijwel op. Op de volgende dagen werd op den rechteroever gepatrouil leerd, zonder aanraking met den vijand te krijgen en den 15en Juni de Tabir in de nabijheid van het bivak bij een doorwaad bare plaats overgetrokken, hetgeen ons een gewonde kostte. De op den linkeroever liggende loopgraven werden gemakkelijk vermeesterd nadat een vijftigtal vijanden verdreven en twee ko peren en een ijzeren vuurmond buitgemaakt waren. De rivier werd nu op beide oevers bezet en verschillende verkenningen gemaakt o. a. op den 18en Juni, toen uit de kampong een 40 tal vijanden moesten worden verdreven, die er een 6 tal versperringen in hadden aangebracht en ons nog een doode bezorgden, er zelf eveneens een achterlatende. Ook de eerstvolgende dagen bleef het noodig in de doesoen te patrouilleeren, waarbij eens vier vijanden werden verrast en neergeschoten daarna bleef de kampong verlaten (24 Juni). Oorspronkelijk bestond het plan om de colonne te Rantau Pandjang wederom door een oprukken van af de monding, met rivierstroomers te steunen, doch wegens den lagen waterstand kon hieraan geen gevolg worden gegeven. Daar het niettemin noodzakelijk werd geoordeeld Pematang, de woonplaats van Taha, te bezetten om van hieruit voeling met de colonne te Rantau Pandjang te kunnen krijgen, werd den 14en Juni een colonne, sterk 60 bajonetten onder bevel van den gezaghebber van Moeara Tambesi te Teloek Tjenran a gede- barkeerd, om van daar naar Pematang te marcheeren.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 100