89 Wegens gebrek aan gidsen werd het doel niet bereikt, doch bij de hervatting, den 20en Juni, gelukte zulks op den volgen den morgen. Pëmatang was nu verlaten; nabij de woning van Taha werd het bivak betrokken en strenge orders gegeven niets in de doesoen te beschadigen of weg te nemen. Over land werd Bangko bereikt, doch met de colonne te Rantau Pandjang kon de aanraking voorloopig, tengevolge van het ont breken van paden en door groote terreinmoeilijkheden, niet worden verkregen en keerde daarop deze „beneden Tabir colonne" 9 Juli naar Moeara Tambësi terug. De patrouilles van Rantau Pandjang werden inmiddels verder uitgestrekt, waarbij wel geen tegenstand van belang onder vonden, doch in de eerste maanden alleen door de doesoens tot twee dagmarschen boven Rantau Pandjang een vredelievende houding aangenomen werd, terwijl door het hoofd aldaar, Pak Poero, belangrijke mededeelingen, omtrent het optreden en de gezindheid van hoofden en bevolking werden gedaan. Dit hoofd deelde o. m. mede, dat het grootste gedeelte van het verzet aan de Tabir uitging van de benden uit de Tëbo- streek onder Rio Ali en anderen, in welk gebied men ook van plan zou zijn zich hardnekkig tegen de „Compagnie" te ver dedigen en dat alle doesoens versterkt zouden zijn dat de Sultan, die naar de Tëbo was uitgeweken, last tot versterking der doesoens, Pangeran Anom en de hoofden der V Batin de overige bevelen voor het verzet hadden gegeven. Voorts deelde hij in Augustus mede, dat Pangéran Toemeng- goeng, die tot op dien tijd Limboer met rust had gelaten, wederom tot vijandelijkheden zou overgaan, omdat de Hollanders te zware straffen oplegden en te veel van de bevolking eischten voor het aanleggen van wegen, enz. Het bedoelde hoofd verklaarde zich overigens genegen de bevolking aan de Tabir tot staking der vijandelijkheden en terugkeer in de kampongs te Dewegen, waarmede bij het maken van patrouilles rekening werd gehouden. In den verderen loop van 1902 verbeterden onze betrekkingen met hoofden en bevolking gaandeweg en lieten die met de doesoens bovenstrooms niets te wenschen over.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 101