91 ladangs, doesoens en huizen zouden onderzoeken, terwijl de doesoen Rantau Pandjang door een detachement zou worden bezet, teneinde aan kwaadgezinden te beletten zich daar van levensmiddelen te voorzien, welk detachement op kosten van de doesoenbevolking zon leven, wegens heulen met den vijand. Reeds den dag volgende op deze mededeeling kwam de rio berichten, dat zoowel de ex-riodepati ais Hadji Sidik te Rantau Pandjang waren aangekomen met het doel zich te onderwerpen; hunne onderwerping werd tegen het storten van waarborgsommen van 500 doll, en 100 doll, aangenomen. himboer ((Derongin). Gedurende het bovenbehandelde tijdvak bleef het in Limboer volkomen rustig, doch kwamen betrouw bare berichten binnen, dat de vijand zich te Mesoemei ver zamelde en plan had onze posten aan te vallen. Dientengevolge werd tot de definitieve bezetting van dit punt besloten, den 4en September met een colonne, sterk 140 bajonetten, uitgerukt en den volgenden dag het doel bereikt, waarbij slechts geringen tegenstand was ondervonden. Den eersten dag was de voortroep op een kleine bende ge- stooten, waarvan er 13 waren neergelegd. De troepen betrokken te Bangko, op den tegenover Mesoemei liggenden oever het bivak, terwijl de vijandelijke hoofden Pan- geran Toemenggoeng en Pangeran Hadji Oemar zich naar de bovenstreken terugtrokken, waar zij spoedig door onze de tachementen werden gevolgd. Bij de tochten, die in September en October naar het boven- strooms liggende Pengantoeng werden ondernomen werd vrij veel tegenstand ondervonden. Toen de tweede maal een colonne van 75 bajonetten was aangewezen om daar een maand te verblijven en het gebied af te patrouilleeren, moest een vivresdepot halfweg te doesoen Soengei Lajan aan den zorg van het hoofd toever trouwd worden, doch de doesoen werd onmiddellijk door den vijand afgeloopen en de vivres vernietigd, met het gevolg dat de colonne, die bovendien veel zieken had, reeds binnen een week naar Moeara Mesoemei (Bangko) moest terugkeeren. Deze colonne had bij haar opmarsch in een stelling beneden strooms van Pengantoeng hevigen tegenstand ondervonden.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 103