94 lonne Si Kantjing, dat zwak verdedigd werd en waar met de bevolking geen aanraking werd verkregen, bereikt. Den vol genden dag keerde de colonne naar Tandjong Gagah, dat tijde lijk in plaats van Moeara Enom bezet was, terug en waarden 31sten Augustus de gewestelijke militaire commandant aan kwam tot bespreking van den toestand. Den 37den September kwam bij deze colonne de kapitein van den Generalen Staf Michielsen aan, die met de leiding van de actie in dit gebied belast werd. (voor diens instructie, zie men bijlage IY.) Van den 22sten September tot den 26sten maakte een deel der colonne een patrouille naar Wringin- of Bringin Sanggoel, dat na zwakken tegenstand bezet, doch ook weder verlaten werd. Nadat in het vivrestransport door middel van prauwen was voorzien, werd den 4den October uitgerukt tot blijvende bezetting van Bringin Sanggoel. Het prauwentransport werd op beide oevers door de in twee deelen gesplitste colonne gedekt, waardoor in verband met het zeer geaccidenteerde terrein groot oponthoud ontstond, zoodat eerst den 19den October Bringin Sanggoel door de prauwen en de troepen werd bereikt. Yan hieruit maakte de kapitein van den staf van den Sisten October tot 6 November een patrouille naar Moeara Mesoemei. Op al deze tochten werden groote ontberingen en zware vermoeienissen geleden, tengevolge van het zware heuvelachti ge begroeide terrein, en had de troep daardoor veel zieken en geëvacueerden. De detachementen en patrouilles werden dikwijls beschoten, doch met opvallend weinig resultaat. Den 4den November trad hier in plaats van den kapitein Kilian de kapitein H. Bekker als colonnecommandant op en nadat de vivresopvoer door middel van bevolkingsprauwen min of meer verzekerd geacht kon worden, werd den 11 den November met 4-3 bajonetten doorgerukt tot Moeara Siau, dat den löden November bezet werd, na onder weg vele malen boschoten te zijn, zonder dat wij evenwel verliezen leden. Moeara Siau zelf was door een bende van 20 man ver dedigd, die echter, toen onze patrouille in verspreide orde over de voor de kampong liggende sawah oprukte, de kampong prijs gaf.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 106