97 prauwtransport, waarin een officier van gezondheid en twee militairen gezeten waren ter hoogte van Rangkiling beschoten, waardoor een der militairen sneuvelde. De dokter werd door de bewoners van Rangkiling in be scherming genomen. Een ingesteld onderzoek leidde niet direct tot ontdekking van de daders, doch de zoons van wijlen Pa- ngéran Koesin, Raden Mat. Tahir en Raden Seman waren voortvluchtig. (Zie ook Bijlage IX pnt. 7). De doesoens Rangkiling en Mandiangin werden respectievelijk met 300 doll, en 200 doll, beboet, tenzij zij de daders zouden aanwijzen. In December werd nabij Goeroen Moeda een prauw met Gouvernementsgoederen beroofd en bleek thans, dat het wer kelijk een bende onder Raden Mat Tahir was, die dit feit evenals de b. g. beschieting had bedreven. Een uitgerukte patrouille vond wel het spoor van de bende en kreeg er zelfs aanraking mede, doch het mocht haar niet ge lukken, haar afbreuk te doen. Naar aanleiding dezer feiten werd een patrouille van 50 man te Kerto Pati gestationeerd tot tijd en wijle de aan de doesoens Goeroen Toewa en Moeda wegens den gepleegden roof opgelegde boeten van 100 doll, zouden zijn voldaan, een weg van 2 M. breed langs de Tambesi-rivier zou zijn aangelegd en de hoofden voor de veiligheid langs die rivieren zouden kunnen instaan. Voorts werd den in de beneden Tambesi te Boekit Tarinda en Soengei Alej aanwezige anaqradja's aangezegd, naar Djambi te verhuizen, daar het gebleken was, dat zij zich ten koste van de bevolking aan onrechtmatige handelingen hadden schuldig gemaakt en hunne aanwezigheid storend werkte op de maat regelen, die het bestuur ter bevordering van rust en orde trof- Aan een hadji, die R. M. Tahir behulpzaam was geweest bij zijn aftocht, werd een boete van 200 doll, opgelegd en een borgstelling van 300 doll geëischt,; voor het knevelen der be volking werd voorts aan een anderen groote 400 doll, boete opgelegd en 1000 doll, borgstelling geëischt. Brongebied Batang flsei. Er rest thans nog te vermelden, dat door een colonne ter sterkte van 3 officieren en 125 bajo netten, getrokken uit de reserve Amboneezen, die om spoediger

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 109