6 zijn en inderdaad niet alleen in eene reeds zeer lang gevoelde behoefde in onze militaire ziekeninrichtingen zouden voldoen, doch bovendien eene voortdurende verplichte aansporing zou den zijn om aan het onderzoek van bloed en excreta meer zorg te besteden dan tot heden wel het geval is. Deze onderzoekingen der faeces, urine, sputa, en van het bloed, benevens de Widalsche reactie worden gedaan in een afzonderlijk laboratorium, staande onder leiding van een spe ciaal daarvoor opgeleiden en aangewezen Officier van Gezd., die zoodoende alle uitscheidingsproducten van de lijders uit het geheele hospitaal onderzoekt en van de verkregen resul taten schriftelijk op daarvoor bestemde gedrukte formulieren mededeeling doet. Hier zij medegedeeld, dat in dit hospitaal-laboratorium uit sluitend de macroscopische Widalreactie gedaan wordt met een in Washington zelf vervaardigd praeparaat bestaande uit gedoode typhusbacillen, geconserveerd in formaline en ver moedelijk identisch met het Ficker-diagnosticum. Naar me dedeeling van den leider van dit laboratorium werd bij ver gelijkende proefnemingen te Washington steeds bevonden dat de macroscopische reacties met formaline-typhusbacil- len suspensies steeds gevoeliger waren dan die met levende culturen. Het zoude zeker alle aanbeveling verdienen, dat deze vrij eenvoudige reactie in alle militaire hospitalen verplichtend gesteld werd en wel te doen door de Officieren van Gezd. zelf en niet zooals hier te Batavia steeds gebruikelijk is door bemiddeling van het geneeskundig laboratorium. Doode ty phusbacillen suspensie voor deze reactie is in bovengenoemd laboratorium steeds in ruime hoeveelheid aanwezig, zoodat ten allen tijde en overal aan aanvragen voor het reactief voldaan kan worden. In het hospitaallaboratorium viel ons verder op een zeer practische, electrisch gedreven sedimentator en een electrisch smeltbad voor paraffine. Men toonde ons tevens eenige cul turen van dysenterie-bacillen uit de Philippijnen, van welke bacillen een groot aantal variëteiten voorkomt, zoodat het verstandiger is niet van een Kruse-, Flexner-, Shiga-, Strong-

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 10