100 - dokter en 140 bajonetten, waarbij de politieke agent, de chef van den Staf en de controleur, welke colonne den 31en Decem ber Moeara Boengö bereikte. Hier luidden de berichten, dat Taha zich te Loeboek Landai (Tëbo) en Pangeran Dipa zich te Leboek Kajoe Aroe (Boengo) zouden bevinden en plan hadden naar Korintji uit te wijken. .Dientengevolge rukte een detachement naar de Boven-Boenga, dat voorloopig Moeara Boeat bezette. Tegenstand werd van de bevolking niet ondervonden, doch een tusschenpost te Bëdaro werd door een bende van de Boven Tëbo éénmaal beschoten. Den lOen Januari werd nu met achterlating van een bezetting te Moeara Boengo met 80 bajonetten naar de Boven-Tëbo opge rukt, waar den 13en Pëlajang bezet werd, zonder dat een schot gevallen was: integendeel was de houding der bevolking overal zeer vredelievend en had deze voor de colonne de vivres per- prauw opgevoerd. Den 16en Januari werd het bivak te Pëlajang echter van alle zijden nog al hevig beschoten; de vijand, die vrij driest optrad, hield de beschieting gedurende een groot deel van den nacht vol, liet zich door uitgezonden patrouilles, die bij eenige attaque's een paar dooden in handen kregen, niet afdoende verdrijven en bezorgde ons vier gewonden. Onder deze omstandigheden werd het noodzakelijk geacht Pëlajang bezet te houden, omdat, naar men meende, o.a. op de gezindheid van de hoofden en bevolking in het gebied van Rio Soekalamo, waartoe de doesoens Padoekoen tot en met Limboer behooren, voornamelijk als gevolg van het langdurig verblijf van Taha te Pëlajang, nog weinig staat viel te maken en wijl door die bezetting het gebied der Boven-Tëbo en Boengo volko men kon worden beheerscht wegens het samenkomen op Pëlajang van paden uit alle richtingen, ook uit die van het nabij gelegen Kota Bësar. Toen de chef van den Staf en de politieke agent, de assistent resident Helfrich, den volgenden dag 17 Januari weer naar Moeara Tëbo zouden vertrekken, werd het prauwentransport, waarmede zij reisden, te Tjandji van de oevers beschoten, waarbij 1. g. ambtenaar en een fuselier licht gewond werden.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 112