101 Intusschen werd in den omtrek ijverig gepatrouilleerd. Een der patrouilles onder luitenant de Kok viel den 20en Januari op een punt van het pad, waar dit bij Tjandji, een heuvel opgaat, welke heuvel het pad ook op de flank beheerscht, in een hinderlaag, waarbij zij dadelijk 3 zwaar gewonden kreeg en genoodzaakt was terug te gaan Zij kreeg toen nog eenige gewonden, waaronder de comman dant en was verplicht op een gunstig punt stelling te nemen, totdat een patrouille van Pëlajang, ontboden door den Djambischen gids, die daarheen gesneld was en onderweg nog gewond werd, haar te hulp kwam. Voor deze beschieting werden de doesoens Tjandji, Padoekoen en Tandjoeng gestraft met geldboeten van respectievelijk 4-00 doll., 200 doll, en 100 doll. Den 4en Februari vertrok een patrouille sterk 60 bajonetten uit Pëlajang om het pad langs den rechteroever der Tëborivier te verkennen en de kwaad willigen te verdrijven, die zich volgens ingekomen berichten voorbij de Soengei Kedongdong hadden versterkt. Na 3J uur marcheerens door vrij geaccidenteerd terrein, be reikte de patrouille een versterking, die midden op het pad van Pëlajang naar Loeboek Bengkoeang(Mengkoewang) was aangelegd, rondom door rotan, randjoes, verhakkingen en gaten beschermd. Deze versterking werd stormenderhand genomen, waarbij de vijand vluchtte, een doode in onze handen latende, terwijl on zerzijds een vijftal fuseliers door randjoes licht werden verwond. Om 12 uur werd de terugtocht aanvaard, gedurende welken nog enkele schoten op de patrouille werden afgegeven. Een patrouille sterk 90 bajonetten, welke vergezeld werd door den controleur, rukte den 8en Februari andermaal in die rich ting op. Over de Soengei Kedongdong en hare zijrivieren waren op last van het bestuur een twaalftal stevige bruggetjes gebouwd, het geen den opmarsch zeer vergemakkelijkte. Yoorbij genoemde Soengei werd vuur ontvangen van den vijand, die zich op verschillende plaatsen in kleinen getale achter om gevallen boomstammen verdekt had opgesteld, waardoor twee Amb. fuseliers werden gewond.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 113