- 102 Om 2 uur n.m. werd halfweg Loeboek Bengkoeang het bivak betrokken, dat gedurende den nacht niet werd verontrust- Den volgenden morgen om 61 uur werd de tocht voortgezet en om ongeveer 12 uur's middags Loeboek Bengkoeang bereikt. Tegen 11 uur kwamen de hoofden van Loeboek Bengkoeang den troep tegemoet. Volgens bekomen inlichtingen zou de weg naar Limboer van uit Loeboek Bengkoeang niet in één dag heen en terug af te leggen en de marsch daarheen zeer moeilijk zijn. Bovendien werden den lOen betrouwbare inlichtingen verkre gen, volgens welke Taha, die reeds naar de Boven-Tëbo was uitgeweken, naar verschillende richtingen om hulp had gezcnden en als gevolg daarvan, benden van Pangkalan Djamboe en de Djoedjoehan zich met de kwaadwilligen van de Boven-Tëbo ver- eenigd hadden; voorts werden de gegevens omtrent den weg nader bevestigd en verder als zeker medegedeeld, dat de weg daar, waar hij tusschen de Tëbo en een steile helling loopt, door een sterke benting was afgesloten en ook die heuvelhelling tot verdediging en steun dier benting was ingericht. Met het oog op den vermoeiden toestand van den troep werd dan ook besloten ditmaal niet naar Limboer door te gaan, doch den Hen naar Pëlajang teruggekeerd, dat om 4 uur n.m. werd bereikt, zonder dat men door den vijand was lastig gevallen. De toestand aan de Tëbo werd er nu niet beter op. Meermalen werden onze prauwen en stoomscheepjes op de rivier beschoten en instede dat de bevolking tot rust kwam, verliet zij in Maart en April voor een groot deel hare doesoens, blijk baar onder den druk van in deze streek vertoevende anak-radja en benden. Zekeren Hadji Larik, van wien bekend was, dat hij een dei- hoofdleiders van het verzet in de Boven-Tëbo was en wiens uitlevering op straffe van een geldboete van 1000 doll., van de hoofden der doesoen Loeboek Landai was geëischt, werd zonder meer vergund naar die doesoen terug te keeren, toen hij zich bij den bivak-commandant te Pëlajang meldde; bovendien werd door het niet toepassen van dwangmaatregelen bij niet-betaling der wegens het toelaten van vijandelijkheden opgelegde boeten, geen gunstige uitwerking van straf verkregen.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 114