103 Intusschen werd door den colonne-commandant over gebrek aan troepen geklaagd en kwamen 2400 doll, boete, opgelegd aan de hoofden van de Boven-Tëbo, behoorlijk binnen, terwijl voorloopig aan de Boven-Tébo niet verder werd opgerukt, doch door het bivak te Pëlajang, waar nu nagenoeg de geheele 2de compagnie van het 2de Bataljon Infanterie vereenigd was, getracht eerst de Tëbo te zuiveren. Een hiertoe uitgezonden patrouille onder luitenant H. J. Ver meer bezocht den 2den Mei de zeer groote doesoen Lueboek Landai, waar de bevolking feest vierende werd aangetroffen en duizenden mannen verzameld waren. De patrouille, die 30 bajonetten sterk was, werd door een groote met krissen en parangs gewapende menigte, die een zeer uittartende houding aannam, gevolgd en maakte, aan het andere einde der kampong gekomen, aanstalten aldaar een bivak te betrekken. Dit bivak werd om half drie 's middags van één zijde licht beschoten, tegelijkertijd van de drie andere zijden echter plotseling door eenige honderden met krissen en klewangs gewapende Djambiërs aangevallen. Een kortstondig handgemeen en snelvuur dreef de aanvallers terug, waarbij hun een verlies van een 60 tal dooden werd toegebracht en wij 4 min of meer zwaar gewonden bekwamen. Onder deze omstandigheden het niet geraden achtende, den nacht met de gewonden in Loekoek Landai door te brengen, trok de patrouille om half vier op Tjandji, dat bezet was, terug. Den 7en Mei rukte een colonne sterk 90 bajonetten uit met het doel om verbinding met Moeara Boengo te verkrijgen en ook Loeboek Landai te bezoeken. Het eerste doel werd bereikt, doch aan het oorspronkelijke plan, om naar het versterkte en zwaar bevolkte Loeboek Landai te gaan werd geen gevolg gegeven uit vrees voor een échec. Den 20en Juni, toen een patrouille van 40 man van Rantau Pandjang de taak aan de Tebo van de bezetting van Pelajang was komen verlichten, kon eindelijk naar het gebied boven Loeboek Mengkoewang, van waaruit het verzet aan de Tebo geacht werd te worden aangestookt en onderhouden, worden

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 115