7 type enz. te spreken. Typhus-, para-typhus-, en dysenteriepa- tienten worden steeds afzonderlijk verpleegd, nimmer op de interne afdeeling naast de andere patiënten. De Wassermannsche reactie werd in dubieuse gevallen nimmer gedaan, omdat men daarvoor niet geïnstalleerd was. Eene afzondelijke zaal was bestemd voor de M. V. lijders; daarnaast bevond zich eene aparte kleine operatie- en verband- benevens behandelingskamer voor deze patiënten, zoodat zij nooit op de andere operatie- of verbandkamers komen. De kleederen van elke zaal, dus ook der M. V. lijders, komen na reiniging resp. desinfectie weder tot dezelfde zaal terug; zoo doende behoeven de kleederen der M. V. patiënten ook niet speciaal gemerkt te worden. De M. V". lijders vormen van alle zieken een contingent van bijna 50%. De hospitaalkleeding bestaat voor alle lijders uit een soort van katoenen kabaja en broek; de officieren sloegen daaren boven nog eene kimono om. Than3 is een afzonderlijk gebouw in ombouw voor eene vrouwenafdeelingde benedenverdieping is bestemd tot verblijf en amusement der pleegzusters, de bovenverdieping omvat luchtkamers, moderne badgelegenheid en closets; de ramen bestaan, evenals nagenoeg in alle huizen te Manila, uit kleine vierkante vakjes 1 d.M.2 groot en gesloten door platte, doorzichtige schelpen, bijwijze van glas sluiting. Zulks geschiedt gedeeltelijk uit hoofde van gevaar voor breken door aardbevingen en typhoons, gedeeltelijk uit economie. Eene afzonderlijke zaal voor besmettelijke ziekten grenzende aan het hospitaal had men niet; zoodra de noodzakelijkheid daartoe blijkt, hetgeen zeer zelden schijnt voor te komen wordt de lijder, onmiddellijk nadat de diagnose op eene be smettelijke aandoening gesteld is, uit het hospitaal vervoerd naar een aangrenzend vrij wel braak liggend terrein, waar hij onder een tent ondergebracht en verpleegd wordt. Op het terrein van dit division-hospitaal, dat 350 patiënten be vatten kan, vindt men nog een tweede laboratorium, dat onder leiding staat van een Majoor en onder wien boven dien nog twee Offic. van Gezd. werkzaam zijn, die allen be last zijn met onderzoekingen in den ruimsten zin van het

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 11