110 Hoewel alzoo de tegenstand aan de Batang Hari niet groot genoemd kon worden, bleef haar gebied toch het uitverkoren terrein der grooten. Raden Mat Tahir bleef het gebied van Moeara Tambesi tot Moeara Tebo onveilig houden, Taha vond hier steeds schuilplaats, terwijl Pangeran Dipa Negara niet blijvend uit het gebied van de Soemai en de Ketalo verdreven kon worden. Den lïen October drongen een viertal mannen en twee als mannen verkleede vrouwen op klaarlichten dag het bivak te Teloek Kwali binnen, welke personen in een kort handgemeen wel allen werden neergelegd, doch ook ons vier min of meer zware gewonden bezorgden. Ook het gebied van de Soemei eischte een drukken patrouillegang. In October werd een patrouille, daar zij wegens het groote aantal zieken haar weerstandsvermogen grootendeels verloren had en naar het bivak moest terugkeeren, tot het einde door den vijand vervolgd, zoodat ze eenige dooden bekwam. In de volgende maand ontmoetten de patrouilles evenwel geen tegenstand en keerde de bevdking, d;e een jaar voort vluchtig was geweest, naar hare doesoens terug. Hier zij thans nog vermeld, dat in November 1903 in de Boven- Toengkal, Rantau Benar door een klein detachement onder een officier werd bezet, teneinde te beletten, dat weer. spannige grooten in dit afgelegen gebied een veilige schuilplaats zouden kunnen vinden. Voorts werden op eenige punten aan de grens van Indragiri gemachtigden van de rijksbesturen van Riouw en Indragiri met detachementen politiedienaren geplaatst, om te voorkomen, dat vijandig gezinde Djambische grooten naar Indragiri zouden uit wijken of uit dat landschap hulp zouden ontvangen. Hiermede kan dan geconstateerd worden, dat aan het einde van 1903, geheel Djambi door ons bezet was; het hoogste punt van actie was bereikt, van nu af zou ons optreden in Djambi zich bepalen tot onvermoeid patrouilleeren en vervolgen der nog weerspannige elementen. Alvorens een overzicht te geven van de wijze waarop de troepen daartoe gelegerd waren, zal eerst het voorgevallene in 1903 bij de andere colonnes nog worden afgehandeld.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 122