112 Het landschap Datoe nan Berampat onthield zich van vijan delijkheden en zoowel hoofden als bevolking verleenden hulp en steun aan onze troepen. In het gebied Keieboe nan V werd het krachtigst verzet ondervonden, doch ook hier kwamen achtereenvolgens alle hoofden in onderwerping. Na toepassing van dwangmaatregelen tegen Tjermin nan Ge- dang, waar de sedert ons optreden in Djambi voortvluchtige Rio Hadji Kasim van Loeboek Resam zich steeds had opgehou den, meldde dat hoofd zich den 2en Augustus bij den con troleur,, terwijl de landschappen Soengei Tenang en Seram- pas, landschappen, die eigenlijk niet tot Djambi behoorden en reeds in 1902 het verzoek hadden gedaan om onder ons bestuur te worden gesteld, en waar onze patrouilles geen verzet hadden ondervonden, bij de onderafdeeling Boven-Tambesi gevoegd werden. Den 9en April bood Tiang Poempoeng, het voornaamste hoofd van het Siaugebied zijn onderwerping aan de colonne, tot nu toe te Bringin Sanggoel gelegerd, werd in Mei naar Moeara Siau verplaatst, van waar uit het omliggend gebied in alle richtingen doorkruist werd, waarop in den loop van 1903 de onderwerping van het geheele gebied volgde. In het benedenstroomsche' gedeelte van de Tambesi had in Juni nog een ernstige rustverstoring plaats door een bende van Pangeran Hadji Oemar en Djenang Seman. Deze hoofden vormden hunne bende door in eenige doesoens 4 a 5 man te commandeeren, naarmate er ergens een slag te slaan viel, waarna de leden weer uit elkaar gingen. Zij ontvingen in hoofdzaak steun van de hoofden van Pena- roen, Tinting Dalam en Lidoeng en beschoten in Juni de con troleurswoning en de vlothuizen van het inlandsch personeel te Soeroelangoen (Djambi), waardoor een pradjoerit sneuvelde. Eerst nadat Djenang Seman en een zijner verwanten in Juli in het gebied van Penaroen was neergelegd, werd het weer rustig. Een onderzoek leidde tot de veroordeeling van een twintigtal personen, die bij de ongeregeldheden betrokken waren geweest, tot het opleggen van boeten, alsmede tot verbeurdverklaring en vernietiging van alle geweren in de Batin VIII, Batin II,

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 124