113 Kampong IY, SoeroelaDgoen, Lidoeng, Ladang Pandjang en Tjermin nan Gedang. In Juli onderwierpen zich de hardnekkige tegenstanders in het Boven- Tambesi- en Batang Aseigebied, Depati Soesah en Hadji Karim, die, nadat ze boeten van 1000 en waarborgsommen van f 500 hadden gestort, op vrije voeten werden gesteld. Sedert kon in het algemeen de politieke toestand in de ge- heele onderafdeeling Boven- Tambesi gunstig heeten, de posten Limoen en Sekaladi werden opgeheven en, ofschoon nog slechte elementen aanwezig waren en de invloed der anak radja's wel geducht geschokt, doch nog geenszins geheel gebroken was, konden de ambtenaren zich zonder militair geleide toch overal ongehinderd bewegen. (Ilerangin. Door de colonne aan de Merangin werden in het laatst van 1902 en het begin van 1903 achtereenvolgens bivaks be zet te Tanah Renah, Moeara Banten en So engei Boeroeng aan de Mesoemei en Parit aan de Merangin, de tochten verder tot de grens van Korintji uitgestrekt en daardoor Pangeran Toemeng- goeng zoodanig in het nauw gebracht, dat hij den 1 Oen Februari 1903 met groot gevolg te Moeara Mesoemei zijn onvoorwaarde lijke onderwerping kwam aanbieden. Den 14en Maart maakten hij en zijne naaste familieleden, met uitzondering van zijn schoonzoon Pangeran Hadji Oemar hunne opwachting bij den Assistent-Resident te Limboer, bij welke gelegenheid hun werd medegedeeld, dat zij binnen 10 dagen naar Djambi moesten vertrekken, waar de Assistent- Resident hen in kennis zou stellen met de voorwaarden, waarop hunne onderwerping zou worden aangenomen. Zij verklaarden aan het verlangen van het bestuur te zullen voldoen, waarop hun vergund werd te Limboer het vertrek naar Djambi, waarvoor de noodige vaartuigen nog in gereedheid moes ten worden gebracht, af te wachten. Pangeran Kerto, ons van den beginne af goed gezind en die ons steeds goede diensten had bewezen, verklaarde er voor in te staan, dat zijn vader, die hem het bestuur over de apanage had overgedragen, en zijne verwanten hunne beloften gestand zouden doen. In den nacht van den 16en op den 17en Maart echter ver lieten Pangeran Toemenggoeng en al zijne familieleden heimelijk 8

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 125