116 Gedurende de aanwezigheid der bende werd van de bevolking der Beneden- Merangin wederom in alle opzichten steun ont vangen, waaruit bleek, dat zij de weifelende houding, die zij wel eens had aangenomen, had laten varen. In het grootste gedeelte van het voormalig apanagegebied van Pangeran Toemenggoeng werd in overeenstemming met de landsinstellingen het inlandsch bestuur geregeld en werden de bevolking en de vuurwapens geregistreerd. De wapens werden ingenomen zoodra het bleek, dat hoofden en bevolking hulp en steun verleenden aan de kwaadwilligen. Wegen werden aangelegd langs de Meranginrivier tot in het gebied van de Loewak XVI en tracé's opengekapt voor verschil lende andere verbindingswegen. Hier moet nog worden vermeld, dat als direct gevolg van ons optreden in Djambi, meer in het bijzonder van den invloed, die de grooten aan de Boven- Merangin aldaar uitoefenden, het N. I. Gouvernement genoodzaakt werd een militaire expeditie naar Korintji te zenden, waarvan een gedeelte, opzettelijk daartoe van Java gezonden, dus niet behoorende tot de iD Djambi agee- rende troepen, doch wel aangevoerd door den militairen com mandant aldaar, den luitenant- kolonel T. H. van Haeften, langs de Boven- Merangin, dit landschap binnendrong. Patrouilles van Moeara Nerso en Moeara Siau respectievelijk on der de luitenants H. A. Gusdorf en P. Hajenius deden hetzelfde van uit hun gebied en namen ook later deel aan de succesvolle onderwerping van dit landschap (Juli en Augustus 1903), welke niet naliet haren gunstigen invloed ook in het Djambische te doen gevoelen. Tobir. In den gunstigen toestand, welke in de Boven- Tabir reeds op het einde van 1902 was ingetreden en die bestendigd scheen, toen zich den 24en Januari 1903 de ex-riodepati van Rantau Pan- djang en Hadji Sidik onderworpen hadden, kwam in September verandering, doordat de bevolking van Rantau Pandjang, ten gevolge vaneen dreigbrief van Pangeran Kerto in onrust geraakte, welke onrust nog toenam, toen in den avond van den 16en een der bedreigden, Datoe Lalo, door onderaanvoerders van Taha, Ngebi Manan, Tapis e. a. in zijn huis werd vermoord. Raar aanleiding hiervan en van moordaanslagen op andere

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 128