8 woord betreffende de voorkomende tropenziekten in de Phi- lippijnen. Zoo heeft men thans bijv. een onderzoek onderhan den over de filaria-verspreiding over den geheelen archipel, welk onderzoek nagenoeg voltooid is. De onderzochte streken werden op eene groote kaart, al naar gelang van de verhou ding van het aantal gevonden lijdeis tot het totaal der onderzochte patiënten, in verschillende kleuren ingeschetst. Eene psychiatrische afdeeling bestaat eigenlijk niet; zoodra met eenige zekerheid eene geestesziekte gediagnosticeerd is, wordt de lijder onmiddellijk naar Amerika teruggezonden. De militaire apotheek staat niet onder toezicht van een Officier-Apotheker, doch onder dat van een Adjudant-Apo theker onder controle van den chef van het hospitaal. Zij krijgen eene speciale opleiding en worden streng geëxa mineerd. Een Officiers-corps militaire Apothekers bestaat dus niet. In dit hospitaal zijn twee keukens aanwezig. Eerstens één voor de le. Afdeeling; ze zag er zindelijk uit. Vlak bij deze keuken bevond zich de eetzaal der officieren; op een omgang van deze eetzaal was een groote ijskast geplaatst, waarin eene afzonderlijke koelruimte aanwezig was voor geïmpor teerde Amerikaansche vruchten, benevens voor het opbewaren van eigen gemaakte karnemelk door enting van;gewone blik- kenmelk met speciaal daarvoor gecultiveerde bacterium lac- tis; deze melk smaakte vrij goed. De andere, veel grootere keuken is voor de andere lijders bestemd; deze muntte uit door groote reinheid en practischen aanleg; grootendeels werden de spijzen met stoom gaar bereid; er was een afzonderlijke bakkersoven, waarin bet benoodigde dagelijksch brood gebakken werd. Het trok onze aandacht, dat het snijden van het vleesch voor de afgepaste porties geschiedde in een kamertje geheel omgeven door draadgaas, uitsluitend om vliegen en andere insecten te weren. Alle toebereide gerechten zagen er smake lijk en zindelijk uit en werden goed afgesloten opbewaard, zoodat geen vliegen of andere insecten er in verdwalen kon den. Men onderscheidde vloeibaar, half vloeibaar, brijïge en vol dieet al naar gelang van den ziektetoestand van den lijder.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 12