118 Dientengevolge ontving hij, zij het niet steeds goedschiks veel steun van de bevolking, die door zware boeten, veroordeelingen tot dwangarbeid van hoofden enz. daarvan afgehouden moest worden. Toen den 15en September 's morgens eenige schoten op Moeara Tambesi vielen rukten de kapitein J. H. Hoekstein, de controleur Hens en 4 man dekking ter verkenning uit, doch stuitten even buiten het bivak op een in het struikgewas ver scholen bende, die hen met een 15 tal schoten verrastte. De kapitein en 3 der fuseliers werden gewond, doch de bende kon met behulp van een inmiddels te hulp gesnelde patrouille ver dreven worden. Ook in November bleef de vijand zich met groote brutaliteit in de nabijheid van Moeara Tambesi vertoonen, doch kon ten slot te door het ageeren met verschillende kleine patrouilles, die hem eenige dooden bezorgden, uit den omtrek verdreven worden. Was tot nu toe de beneden Djambi-rivier steeds rustig geble ven, in December vormde een hoofd uit het gebied van de Pidjoan, Raden Pamoek, aldaar een bende, waarmede hij zich bij Raden Mat Tahir aansloot. Dientengevolge werd in het gebied van de Pidjoan en ook van de Boven-Bahar en Boelian, welke streken Raden Pamoek alsapa- nagehouder erkenden, geruimen tijd een drukke patrouillegang vooral in de volgende jaren, noodig, waaraan behalve door pa trouilles uit Djambi en Tambesi door gewapende politiedienaren, bevolkingspatrouilles en zelfs patrouilles uit Palembang werd deelgenomen. In deze uitgestrekte, uiterst dun bevolkte streken was even wel weinig succes te behalen en konden de slechte elementen slechts zeer langzaam verwijderd worden. Niettegenstaande de noodzakelijkheid eener voortdurende actie onzer troepen zal toch uit het vorenstaande voldoende gebleken zijn dat de bevestiging van ons gezag in Djambi gestadig voor uit ging en dat algeheele onderwerping en het stellen onder recht- streeksch bestuur nog slechts het einde kon zijn. Een groot aantal apanages, waarvan de houders öf voortvluch tig, of wegens heulen met den vijand verbannen waren, of wel,

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 130