122 en Soendaneezen sterk 40 bajonetten onder 1 officier, met het speciale doel den beruchten Raden Mat Tahir met zijn bende te achtervolgen. De maatregel beviel blijkbaar zoo goed, dat weinige maanden later een tweede sectie werd opgericht en de militaire comman dant, om deze sectiën te bewapenen, de beschikking kreeg over 90 stellen karabijnen met klewangs. De compagnieën aan de Boven- Tëbo en Boven- Bataug Hari bleven toen uit 3 sectiën bestaan. Ten behoeve der ageerende kleine afdeelingen werd medio 1903 een algemeene instructie uitgereikt (opgenomen als bijlage Vil). Deze, tengevolge van opgedane ervaringen en wisselende toe standen herhaaldelijk gewijzigde instructie luidde den len -Januari 1907, zooals bijlage VIII aangeeft. Behalve bovenbedoelde waren strenge orders uitgevaardigd met betrekking tot het slaan en mishandelen van inwo ners en spionnen b. v. met doel om berichten te verkrijgen en was den detachements- en colonnecommandanten bevolen bij voorkomende gevallen het niet bij vermaningen te laten, doch een gerechtelijke vervolging in te stellen. Ten overvloede volgen hier nog eenige bepalingen uit eene uitvoerige instructie met betrekking tot het bouwen en inrich ten der bivaks in het Djambische, uitgegeven den 28en Novem ber 1903. „Als hoofdbeginsel geldt hierbij, dat voor de bewaking een zoo gering mogelijk aantal schildwachten vereischt wordt en de vasthouding van het bivak met een minimum aantal man schappen moet kunnen plaats hebben." „Waar gebleken is, dat nog meermalen tegen dit beginsel gezondigd wordt en uit de inrichting en bewaking van sommige bivaks een veel te defensieve geest spreekt, welke geheel in strijd is met het offensieve karakter, dat al onze handelingen in het Djambische moet kenmerken, daar is het de wensch dat voor goed een eind kome aan dergelijke misstanden," „Aan beschietingen en besluipingen van bivaks kan alleen een einde worden gemaakt, door het uitzenden van kleine patrouilles op ongeregelde tijdstippen, zoowel bij dag als des nachts, en het leggen van hinderlagen, indien het vermoeden

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 134