125 hoofden neergekomen is, daar nagenoeg allen door verraad van eigen landgenooten in onze handen vielen, waartoe intusschen natuurlijk ook de door ons op de bevolking geoefenden druk en waarschijnlijk ook in niet geringe mate het stellen van hooge premiën tot 1000 en 1500 dollars toe op de voornaamste hoofden, zal hebben medegewerkt. De meeste berichten werden natuurlijker wijze door het bin- nenlandsch bestuur aangebracht, dat daartoe over allerlei per soneel beschikte en door een ruime spionnenkas, voornamelijk door opgelegde boeten gevormd en onderhouden, werd in staat gesteld. Onder de controleurs werkten z. g. demangs, zijnde Inland* sche ambtenaren aan de hoofdenscholen opgeleid, die dikwijls zeer goede diensten bewezen en die hunne helpers gewoonlijk uit oud-bendeleden of onderhoofden recruteerden. Toch kostte het steeds de grootste moeite om met een bende aanraking te verkrijgen of berustte dat bloot op een toeval. Vele patrouilleloopers liepen maanden en maanden zonder eenigerlei aanraking met den vijand te hebben gehad en vele officieren en manschappen verlieten Djambi weer zonder ooit een schot te hebben gehoord. Dit werkte dikwijls ontmoedigend en verlammend op de am bitie en maakte dat meermalen zorgeloos werd gemarcheerd, wat in Djambi, dank zij het feit dat een Djambiër geen Atje- her is, zeer zelden tot ongelukken van eenigen omvang leidde, maar waardoor wel meermalen bij het plotseling stuiten op kwaadwilligen de snelheid van handelen die alleen tot succes kan leiden en die slechts mogelijk is bij nimmer falende tegen woordigheid van geest, oplettendheid op het terrein, op alles wat zich daarop voordoet en op den troep te wenschen overliet. Het jaar 1904 intusschen begon zeer gunstig doordien ons het voornaamste hoofd uit de Merangin, Pangeran Karto (Ne gara) in handen viel. Op het bericht dat diens familieleden zich te Kasan Malintang aan de Tambësi ophielden, werd die doesoen omsingeld en werden alle bewoners ondervraagd. Hoewel geen bendeleden aanwezig waren, werden toch om trent de schuilplaats van Karto berichten gekregen en marcheer-

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 137