126 de, terwijl allen bewoners van Kasan Malintang belet werd de doesoen te verlaten, een patrouille onder den 2en luitenant D. B. W. van Ardenne daarheen, omsingelde haar in den morgen van den 29en Januari en doodde in het hierop volgend vuurgevecht den gezochten Pangéran en een zijner voornaamste aanvoerders. De bende van Karto ging hierop uiteen, terwijl als gevolg hiervan de toestand in de Merangin en het gebied van de Ajer- Itam, waar hoofden en bevolking door het maken van bevol kingspatrouilles ijverig mede werkten, aanmerkelijk verbeterde. Evenwel heeft één lid van de vorstenfamilie uit het Merangin- gebied nog langen tijd aan de werkzaamheid onzer patrouilles weten te ontsnappen n. 1. de zwager van Pangéran Karto, Pangéran Hadji Oemar. Na geruimen tijd met Pangéran Karto en Raden Mat Tahir te hebben samengewerkt, bevond hij zich in het begin van 1904 aan de Boven-Tëbo en hoewel geen bepaalde vijandelijkheden plegende, oefende hij toch een zeer slechten invloed op de bevolking aldaar. Aan het einde van het jaar was hij echter weer in het Meran- gingebied terug, waar het aan zijn invloed toegeschreven werd, dat de bevolking van Nalo den controleur R. H. Kroesen vermoordde. Hij zou de bevolking de kwijtschelding van een boete van 1000, die hij haar had opgelegd, beloofd hebben, wanneer zij dezen controleur om het leven bracht. Zich den len November zonder militair geleide op reis begevende van Nalo naar Pangkalan Djamboe werd bedoelde ambtenaar door 7 met klewangs gewapende kwaadwilligen aan gevallen en verwond, doch wist nog te ontkomen, nadat hij zijn aanvallers met revolverschoten op de vlucht had gedreven. Na een verblijf van 3 dagen in het bosch, kwam de contro leur, wiens bediende was afgemaakt, in doesoen Dalam nabij Nalo, waar hij nu door een geweerschot gedood werd. Eerst eenige weken later werd zijn lijk gevonden, terwijl een onderzoek de daders, doesoenbewoners van Nalo en Dalam, aan het licht bracht, waarvan er eenige later den doodstraf ondergingen. Reeds in April d.a.v. had een onzer patrouilles het geluk den ex- Sultan Taha te verrassen en te dooden.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 138