9 Badkamers en privaten waren in ruim aantal aanwezig; de eerstgenoemde omvatten zeer vele stortbaden, een gerin ger aantal kuipbaden; de privaten waren moderne waterclo sets met afvoer in riolen naar de Passig-rivierbiologische reiniging van het spoelwater wordt niet toegepast. In een afzonderlijk deel van het hospitaal staan een paar groote liggende ketels, waarin het drinkwater voor deze ziekenin- richting gesteriliseerd wordt; dit laatste komt daarna in eene groote kuipvormige tank, van waaruit het in buisleiding door het geheele hospitaal circuleertwekelijks wordt dit water bacteriologisch onderzocht op het aantal opgekomen bacterie-kolonies op plaatculturenzeer dikwijls vindt men dan in 't geheel geen opkomst. Bij alle kranen van deze waterleiding staat een bordje aangeplakt met groot duidelijk opschrift: „Gesteriliseerd drink water," terwijl bij de kranen van eene andere waterleiding, die dient voor spoel- en waschwater en waarvan het water ook in de stad circuleert, bordjes aangebracht zijn met: „Geen drinkwater." Dit laatste water zoude af en toe aan leiding gegeven hebben tot amoebendysenterie. In een ander deel van het hospitaalterrein zijn twee am bulance-wagens ondergebracht, waarvan het model is afge beeld in: Drill regulations for the Hospital Corps 1908 biz. 105—113. Ze zijn te vergelijken met een groote Hollandsche huifkar, waarin zijdelings afneembare banken zijn aangebracht, waarop zittend maximum 12 patiënten vervoerd kunnen worden. Neemt men deze banken weg, dan kan men ze rempla- ceeren door vier liggende tandoes, waarvan de mediane hou ten handvatsels steunen in rechthoekig omgebogen haken en de laterale eenvoudig in lederen stroppen opgehangen worden. Deze vierwielige wagens, voorzien van vrij harde veeren, worden op begane wegen getrokken door twee, in manoeuvre terrein door vier paarden of muildieren en zijn voorzien van gummibanden om de wielen. Naar ons toescheen zijn even wel de wielbanden veel te smal om deze wagens met succes te gebruiken in drassig of zandig terrein. Een der wa gens staat steeds bespannen klaar om op het eerste sein onmiddellijk te kunnen uitrijden. Deze transportwagens

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 13