- 134 - Om den toestand nu in de onafhankelijke landschappen te klaren marcheerde den 18en Juli 1905 een colonne van 100 bajonetten (karabijnen) het gebied dier landschappen binnen, waar nagenoeg alle hoofden zonder tegenstand te bieden hunne opwachting bij den Assistent Resident maakten en het opper gezag van Nederland erkenden. Om voor de behartiging onzer belangen behoorlijk te kunnen waken, werd besloten te Kota Baroe, hoofdplaats van het staatje Kota Besar, een colonne te legeren, welker commandant, de kapitein Romswinckel, tevens met het civiel bestuur in deze streken werd belast en waar onmiddellijk tot de registratie der bevolking werd overgegaan. Al spoedig bleek nu, hoeveel Djambische grooten en bendeleden hier een toevlucht hadden gezocht. Intusschen werden ook van de Westkust van Sumatra troepen- afdeelingen naar de grenzen gezonden en wel in het N. naar Loe- boek Djambi en in het Z., ter beschikking van den controleur van Moeara Laboe, (Sum. Westkust) naar Talaotenslotte' concentreer de zich het verzet in Taloek (Kwantan), waar door de gezamenlijke afdeehngen van luitenant Nobele van Sumatra's Westkust en kapitein Romswinckel drie zware versterkingen te Kari na hard- nekkigen tegenstand werden genomen. De vijand liet bij deze gelegenheid 65 dooden, 6 kleine ka nonnen, 4 lila's, 15 geweren, enz. in onze handen, terwijl hij nog vele dooden, benevens talrijke gewonden medevoerde, onze verliezen daarentegen slechts uit twee licht-gewonden bestonden. Het verzet was hiermede totaal gebroken en hoewel geen be langrijke Djambische grooten vielen, waren deze nu toch genood zaakt, dit gebied te ontruimen. De meeste benden bleven zich evenwel in de nabijheid van de Djoedjoehan, ïebo of Boven-Batang Hari ophouden, waar onze patrouilles daarmede aanhoudend aanraking hadden. In Juli en Augustus verwekte een sterke bende van meer dan 60 man hevige onrust in het gebied van de Boengo en plunderde er te Rantau Pandan en andere doesoens. Aan de Tebo boven Moeara Boengo, toonde een bende een patrouille, die zeer weinig actief optrad, openlijk hare geringschatting door allerlei baldadigheden in hare onmiddellijke nabijheid. Een andere pa trouille onder sergeant Visser overviel in het gebied van de

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 146