135 Batang Asam een groote bende; toen deze patrouille daarna de schuilplaats als bivak betrok, werd zij van de omliggende hoogten op haar beurt plotseling hevig beschoten, hetgeen ons op een gesneuvelde en eenige gewonden kwam te staan. Bij deze bende zouden zich ongeveer alle voornaamste bendehoofden bevonden hebben, en zelfs verklaarde de bevolking onder eede, dat ook Taha nog leefde en zich daarbij bevond, een praatje, dat door de bende- hoofden opzettelijk verspreid werd. In het zelfde gebied viel kort daarop een patrouille van luitenant van Hulstijn door verraad der gidsen in een hinderlaag, hetgeen ons weer eenige gewonden kostte. Door zware dagelijksche en andere boeten, het leven ten koste der bevolking door de patrouilles en verscherpte politiemaatre gelen, verbod tot het zoeken van boschproducten, enz., moest hier de bevolking tot onzijdigheid gedwongen worden. Een en ander neemt niet weg, dat de toestand in Juli 1905 reeds zoo gunstig geoordeeld werd, dat een compagnie van het 2de Bataljon naar Java teruggezonden werd, te opmerkelijker, omdat hiermede de uitbreiding onzer bemoeienissen samenviel door de bezetting van Kota Baroe. Het scheen evenwel ge wettigd door den gunstigen toestand, waarin de Boven-Tambesi en de Merangin verkeerden, waar de posten of opgeheven of hare sterkte belangrijk verminderd werd. In November kwam in Kota Baroe een compagnie van het 2de Bataljon als bezet ting, terwijl de andere compagnieën voorloopig te Telok Kajoe Poetih en Pelajang bleven. Alle andere posten werden door troepen van het Garnizoens-Bataljon bezet. In deze maand, n. 1. den 27en en 28en, gelukte het aan den onderluitenant Westbroek uit Kota Baroe tweemaal de bende van Pangéran Hassan te overvallen, bij welke gelegenheid deze Pangéran en verschillende bendeleden sneuvelden en eenige vrouwen en kinderen werden gevangen genomen. Ook lieten in het laatst van het jaar nog enkele andere grooten het leven, Raden Dris, Raden Dewa, Raden Dojot, enz., terwijl de schuil plaatsen van enkele anderen, Raden Parnoek, o. a., met min of meer succes werden overvallen. Evenwel was men in het algemeen toch niet zeer tevreden over de vorderingen, die de pacificatie maakte en verscheen in

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 147