137 Agoeng een bezetting van 100 bajonetten had, doch waarheen spoedig een afdeeling maréchaussée van Sumatra's Westkust, 80 man sterk, gezonden werd, nog in beroering gehouden werd door Pangeran Hadji Oemar. Deze was in den aanvang vat) 1906 dit landschap binnengevallen en bedreigde er door zijn driest optreden ernstig de rust en de veiligheid. De eerste aanraking werd den 8en Februari verkregen, waarbij hijzelf gewond werd. In Maart en de eerste helft van April werd Sangaran Agoeng driemaal door nachtelijke beschietingen verontrust, terwijl in de vallei bij herhaling en op verschillende plaatsen de tele graafdraden werden gekapt en militaire patrouilles van verren afstand beschoten. Kapitein Darlang marcheerde nu met een deel zijner maré- chaussée's daarheen en had al spoedig eenige ontmoetingen met de benden, waarbij deze vele dooden bekwamen en o.m. een lastbrief van Pangeran Hadji Oemar om aan den heiligen oorlog- deel te nemen, werd buitengemaakt. Een deel der bende viel in Augustus 1906 in de districten Serampas en Soengei Tenang, ons tot hiertoe zoo goed gezind, in welk gebied de aanvoerder Alam Intam, door P. H. Oemar als kind aangenomen, tot radja werd aangesteld. Alam Itam dwong, onder bedreiging met moord, de bevolking van Serampas, den eed van trouw aan hem af te leggen, het geen ten deele gelukte. De bende werd evenwel niet lang daarna door de hoofden en bevolking van Poeloe Tengah (Manderas) overmeesterd en aan het bestuur overgeleverd. Echter op den voet gevolgd door een deel van de bende van de Pangeran Hadji Oemar, werden verscheidene hoofden van Soengei Tenang weer ge dwongen den eed van trouw aan den Pangeran Ratoe af te leggen. Met medewerking van de bevolking gelukte het der ma réchaussée onder Darlang eindelijk in Augustus de bende te overvallen, waarbij deze 6 dooden bekwam en wij een doode en een gewonde. Nadat de schuldige hoofden en de door den vijand aangestelde hoeloebalangs waren gearresteerd en de met den vijand geheuld hebbende bevolking met een geldboete was gestraft, keerde in deze streken de rust terug.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 149