11 wattenpakjes en tourniquet; een spekzak waarin voedings- rations voor 3 dagen, een zeer praktische, in elkaar te klap pen metalen braadpan, bord, drinkmok, mes, lepel en vork; een veldflesch van aluminium met bruin viltovertrekeen praktisch zwaar, handig kapmes en bij een strijd tegen den I. Y. een revolver. Verder khakikleurig opgei old tentzeiidoek voor een halve tweemanstent met toebehoorende omklapbare stijlen en bijbehoorende pinnen. Het geheele gewicht van deze te dragen uitrusting bedraagt voor den volledig toege- rusten man 45—50 pond. Indien ik in het kort mijn indruk van het geziene in het division-hospitaal zoude willen samenvatten, dan zoude zulks moeten luiden, dat, wat de gebouwen betreft, deze nog da teeren uit den Spaanschen tijd en niet zijn zooals de moderne medische bouwhygiene zulks zoude eischec, doch dat de uit rusting der verschillende operatiekamers, specialistische afdee- lingen en zalen, de ventilatie met electrische fans, de elec- trische verlichting van alle localiteiten, de bescherming met muskietendraadgaas, de moderne keurige kribben met toebe- hooren, de pleegzusterverpleging, de ziektelijsten met daar aan toegevoegde speciale onderzoekingsstaten, de isolatie der typhus- en dysenteriepatienten, de drinkwaterverzorging, de afvoer van faeces en urine, de badkamers en moderne closets, de keukens, de eigen bakkerij en verder de geheele inwendige organisatie der ziekeninrichting uitmunten door doelmatigheid, practischen zin en beantwoorden aan de hooge eischen door de tegenwoordige geneeskundige wetenschap gesteld; veel goeds zoude daarvan voor onzen militair geneeskundigen dienst kunnen overgenomen worden. Alleen de voorziening in localiteiten voor besmettelijke ziekten is mijns inziens zeer gebrekkig; dit schijnt grootendeels daarmede samen te hangen, dat contagieuse en infectieuse ziekten zooals pest, pokken, diphterie, cholera enz., hier in Manila zelf zooal niet nooit, dan toch hoogst zelden voorkomen, zoodat de behoefte aan eene dergelijke afdeeling tot nu toe zich eigenlijk nog niet heeft doen gevoelen. Wat de opleiding en promotie betreft der Officieren van Gez. het volgende. De medische studenten studeeren aan de

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 15