160 enz. 5. Bij het uitvaardigen van beveien of het geven van aan wijzingen betreffende uit te voeroen operatiën enz. zij den commandant der ageerende toepen met nadruk aanbevolen steeds rekening te houden met de volgende op de practijk onzer oorlogvoering in het Djambische gegronde wenken. a. Voortdurende activiteit onzer troepen brengt de vijandig gezin de elementen er toe, spoedig het hoofd in den schoot te leggen, of althans zich van beschieting onzer bivaks o.a. te onthouden. Daarentegen gaat verminderde activiteit onzerzijds gewoonlijk met vermeerderde activiteit van de zijde des vijands gepaard. b. Niet de eigenlijke gezeten bevolking des lands hebben wij te bestrijden, maar slechts enkele min of meer voorname vijandig gezinde hoofden met hunne aanhangers en volgelingen. Vaak ondervinden onze troepen zelfs in het gebied, dat zij voor het eerst betreden, hulp van de zijde der bevolking bij den opvoer van het benoodigde. c. In verband met het voorafgaande behooren de sub. b be doelde hoofden met hunnen aanhang rusteloos te worden ver volgd en moet ons streven er op gericht zijn, hen tot onder werping te dwingen, dan wel gevangen te nemen, niet alleen om zoodoende het Nederlandsch gezag steeds verder uit te breiden en daaraan meer invloed te verzekeren, maar ook om de ons goed gezinde bevolking tegen overlast van de zijde dier hoofden te beschermen. d Gelet op den aard van den strijd en de bewapening van den vijand, behoeven voor actief optreden onzerzijds niet immer groote afdeelingen te worden bestemd. Dikwijls kunnen af- deelingen van niet meer dan 50 bajonetten, mits goed aange voerd zich vol vertrouwen meerdere dagmarschen ver van hunne operatiebasis verwijderen en, geheel aan eigen krachten over gelaten, nog een belangrijk succes bevechten. O. m. bleek dit bij den tocht naar Moeara Siau in November a. p. en bij de vermeestering van de goed verdedigde benting te Moeara Kasiro in Januari dezes jaars. e. De uitgestrektheid van het door ons bezette gebeid dwingt reeds tot groote oplossing van de beschikbare militaire macht.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 172