165 4. Daar de vijand zijn kracht zoekt in verrassende beschietin gen van af moeilijk te bereiken punten en voorts doch in mindere mate door plotselinge aanvallen met het blanke wapen, wordt bepaald: Ten einde gevrijwaard te zijn tegen plotselinge aanvallen met het blanke wapen welke aanvallen meestal gelukken bij slordig en onoordeelkundig marcheeren wordt, waar mogelijk, gemarcheerd op twee gelederen, de officieren en het kader daartusschen, de commandant in het midden, het kader en de beste manschappen gelijkelijk verdeeld over het hoofd en de staart van de afdeeling- De geweren worden zoodanig gedragen, dat men tot onmiddel- lijken tegenweer gereed is. Wordt „Halt" gehouden dan staat de patrouille aaneengesloten, naar beide zijden front makend, tot vuren (aanvallen) gereed. Gedurende den marsch wordt de opmerkzaamheid der patrouille voortdurend op het terrein gevestigd. Aanbeveling verdient het, alvorens langs of door terreindeelen te gaan, die gunstig zijn voor verrassende handelingen van den vijand, daar eenige schoten op te lossen. 5. Langs rivieren, waar verrassende beschietingen nog niet uitgesloten zijn, moet het vervoer van troepen middels prauwen zoo min mogelijk plaats hebben. Worden in dergelijke omstandigheden de troepen vervoerd in stoomschepen, dan wel in tongkangs (die immer gesleept worden), dan worden die vaartuigen tegen voorlaadgeweer- en lilavuur geblindeerd. Worden troepen in prauwen vervoerd, dan worden deze op de meest afdoende wijze beveiligd door detachementen langs beide oevers te laten marcheeren. Moet de dekking in de prauwen plaats nemen, dan moeten, om op beide oevers vuur te kunnen brengen, de links zittenden front maken in de richting van de beweging van de prauw en de andere in de tegenovergestelde richting. De geweren moeten tusschen de knieën gehouden worden. Het schieten van af vaartuigen, behalve door enkele door den patrouille (detachements) commandant aangewezen en gereed gehouden kalme schutters, is als regel verboden. Zijn de in de vaartuigen ingescheepte troepen belast met de

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 177