13 sterkte van 3000 Europeesche troepen, is 5 jaar geleden gebouwd, ligt Hr 7 mijl 50 min. met de electrische tram) buiten Manila in een heuvelachtig, hoog, gezond terrein, dat veel van alang-alang grond heeft. Het emplacement is overal voorzien van artesisch water, heeft behoorlijken afvoer van spoel-, wasch-, en closetwater in een buizensysteem naar de Passigrivier. De gezondheidstoestand moet er zeer goed zijn, malaria komt er zelden voor. Voor amusementen zooals theater- en concertzaal, lawntennisvelden, golft, enz. is uitste kend gezorgd; ook een aangenaam gelegen sociëteit met een prachtig uitzicht over de omliggende landstreek, ontbreekt niet. In dit kampement bevindt zich een militair hospitaal voor 150 zieken; de gebouwen zijn van een harde bruine houtsoort (teakhout) opgetrokken en staan op neuten, een ge deelte zelfs op dikke, hooge stijlen. De localiteiten zijn vol doende toegerust, evenwel niet zoo volledig en modern als die van het Division-Hospital. Ramen en deuren zijn af gesloten door koperdraadgaas. Zoonoodig worden in den warmen tijd electrische fans in beweging gebracht. De verlichting zoowel op de zalen als voor de onderzoekingen in de verschillende specialistische afdeelingen geschiedt elec- trisch, wat in alle opzichten zeer gemakkelijk en zindelijk is. Ook hier troifen wij weder specialistische afdeelingen aan voor oog-, neus-, oor- en tandheelkunde. De operatie kamer was verdeeld in 2 afdeelingen, één voor aseptische ope raties, waarin eene eenvoudige operatietafel, niet van het moderne bascule-systeem met trapbeweging voorzienoveri gens was de inventaris volmaakt in orde. Het 2e vertrek was bestemd voor de septische operaties en verbandlegging. In een afzonderlijk vertrek stonden de keurige en machtige ste- riliseerapparaten, analoog aan die van het Division-Hospital; deze apparaten werden echter verhit met primus" branders, die enorme hitte geven. Kleinere steriliseer-apparaten ont braken niet. Aanwezig was verder eene kleinere Röntgen- installatie met donkere kamer daarnaast, eene kleine apo theek onder een adjudant, een magazijn met reserve artike len. De ziekenzalen waren keurig in orde; goede kribben met staalveeren onderlaag, paardenharen matrassen, wit la-

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 17