171 9. Indien een troep in bewoonde doesoens nachtverblijf houdt, wordt het ontruimen van woningen of het maken van tijdelijk logies geregeld in overleg met de aanwezige hoofden, op zoo danige wijze dat de bevolking zoo min mogelijk overlast onder vindt, terwijl zij voor het gebruik van woningen of materialen a a wordt schadeloos gesteld. Heeft een troep levensmiddelen noodig, dan moeten deze worden ingekocht en zoo mogelijk, contant betaald tegen de plaatselijk geldende prijzen. Wordt dienaangaande geen over eenstemming verkregen, dan wordt een bon afgegeven en de prijsbepaling zoodra mogelijk in overleg met het civiel bestuur vastgesteld. Worden bij niet contante betaling, bons afgegeven dan moet daarop duidelijk worden bekend gesteld, waar deze tegen gelds waarde moeten worden ingewisseld. De hoofden zijn verplicht hunne tusschenkomst tot het ontvangen van levensmiddelen te verleenen; schieten zij hierin te kort of zijn zij weigerachtig, dan wordt eenvoudig het hoog noodige genomen, waarvan zoodra mogelijk kennis wordt gegeven aan den betrokken bestuursamb tenaar onder vermelding van de gevorderde hoeveelheid, ge schiedende de betaling alsdan door zijn tusschenkomst. 10. Wordt nachtverblijf gehouden in een verlaten doesoen, dan kan over alles wat zich daarin bevindt, kosteloos worden beschikt, met dien verstande dat voor brandhout geen hout van ledigstaande gebouwen mag worden genomen en geen vrucht- boomen mogen worden gekapt. Noodelooze vernieling van of verspilling van levensmiddelen mag niet plaats vinden, verontreiniging van woonhuizen of erven moet worden belet. 11. Militairen, dwangarbeiders of koelies mogen zich niet in huizen begeven dan op last van den betrokken commandant. 12. Dwangarbeiders mogen nimmer zonder militair geleide worden uitgezonden, voor welk doel ook. 18. Het dragen van blanke wapens is alleen toegestaan aan die mannelijke leden der bevolking, die daartoe eene schriftelijke vergunning (wapenpas) van het bestuur ontvingen. Bij overtreding van dit verbod en ook, indien de pas niet kan worden vertoond, wordt het wapen van den drager ontno-

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 183