172 men en wordt deze ter uitlevering aan het bestuur medege voerd. 14. De vergunning tot het bezit van vuurwapenen blijkt uit de wapenpas en het geregistreerd en gemerkt zijn van de wa pens. Ongemerkte, in het bezit bevonden van inlanders, moeten steeds in beslag worden genomen en de overtreders aan het Bestuur worden overgegeven. 15. Op met vuur- of blanke wapens gewapende personen moet worden geschoten als zij wegloopen of niet luisteren naar aanroepen. Zelfs mag dit geschieden op niet gewapenden, die na dui delijk te zijn aangeroepen, de vlucht nemen, vooral in niet bewoonde streken, dan wel, indien zooals dikwijls op ladangs geschiedt, de mannen die zich daarop bevinden wegloopen of signalen geven, met het kennelijk doel de aankomst van den troep te berichten. Waar de mogelijkheid daartoe bestaat, moet getracht worden vluchtende lieden levend in handen te krijgen, niet hen te dooden. Indien onder vluchtenden zich vrouwen en kinderen bevinden moet al het mogelijke worden beproefd, deze te sparen. 16. Bij omsingeling van huizen of schuilplaatsen waarin zich vijandelijke personen bevinden, moeten deze gesommeerd worden ongewapend naar buiten te komen; wordt aan dezen last niet voldaan, dan worden salvo's door het huis of de schuilplaats gegeven, nadat vooraf aan eventueel zich daarin bevindende vrouwen en kinderen gelegenheid is gegeven, ze te verlaten. Het daarna doorzoeken van de omsingelde huizen moet om zichtig geschieden teneinde het bekomen van dooden of gewon den zooveel mogelijk te voorkomen. 17. In streken waar registratie der bevolking heeft plaats gehad, behooren alle werkbare mannelijke ingezetenen steeds van den hun uitgereikten pas te zijn voorzien. Overtreders worden gevangen genomen en overgegeven aan het civiel bestuur. Controle dier passen in de doesoens mag in gewone omstan digheden slechts plaats vinden, als zulks door het civiel bestuur is verzocht en moet dan zonder ruwheid worden uitgevoerd. Het voortdurend aanroepen van menschen, die aan den veld-

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 184